Δεν τα κατάφερε η Γραμματικοπούλου, πέρασε η Σακελλαρίδη

Ως αουτσάιντερ αγωνίστηκε στον δεύτερο γύρου του 60αριού τουρνουά στο Ζάγκρεμπ η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου.

Αντίπαλός της ήταν το Νο1 του ταμπλό, η Γαλλίδα Νταϊάν Παρί, η οποία στο τρίτο σετ έκανε την διαφορά.

Κέρδισε με 2-1 (6-4, 6-7, 6-1) και άφησε εκτός συνέχειας τη μαχητική Γραμματικοπούλου έπειτα από 2 ώρες και 43 λεπτά αγώνα, έχοντας δεχτεί 7 breaks στο ματς.

Σε ένα άλλο τουρνουά, στο 25αρι του Πλάθα Ντ’Αρο στην Ισπανία, η Σαπφώ Σακελλαρίδη πέρασε στον δεύτερο γύρο.

Κέρδισε την Ισπανίδα Κλόντια Φερέρ με 6-2, 6-3 και στην επόμενη φάση θα παίξει πάλι με Ισπανίδα, που θα είναι μία εκ των Μαρτίνεθ και Ερνάντες.

Σέρβιρε εξαιρετικά, καθώς σε όλο το ματς η αντίπαλός της είχε μόνο ένα break point κι αυτό δεν το εκμεταλλεύτηκε.