οσφπ

«Αγκαλιάζει» τον τίτλο στη Volley League Γυναικών ο Ολυμπιακός-Νίκησε και στο Μετς τον Παναθηναϊκό

Μετά τη νίκη του περασμένου Σαββάτου στο «Μελίνα Μερκούρη», οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν του «αιώνιου» αντιπάλου τους και στο κλειστό του Μετς (3-1), κάνοντας το 2-0 στη σειρά των τελικών και θέλουν πλέον να κάνουν το... τελευταίο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στην έδρα τους, το ερχόμενο Σάββατο (20/4, 19:00)!

Ο δεύτερος τελικός ξεκίνησε με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ και με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 7-5 και με τις «πράσινες» να μειώνουν σε 7-6 με πλασέ της Καρκάσες.

Σε εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκες» βελτίωσαν την απόδοσή τους και έτρεξαν σερί 6-1 για το 7-12, όμως οι γηπεδούχες βρήκαν τον τρόπο να αντιδράσουν, σε 11-12 με συνεχόμενα επιτυχημένα μπλοκ και άσο της Γκρόθες.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το μικρό του προβάδισμα μέχρι το υπέρ του 18-19, όταν με συνεχόμενα καλά σερβίς έφτασε στο 25-19 για το 1-0!

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με άσο της Εμμανουηλίδου και με τον Ολυμπιακό να εκμεταλλεύεται το υπέρ του μομέντουμ, παίρνοντας προβάδισμα με 4-1 και 5-2.

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και ισοφάρισε σε 5-5 με καρφί και έναν άσο της Σάμανταν, οι φιλοξενούμενες πήραν εκ νέου προβάδισμα δύο πόντων (7-9), ενώ οι «πράσινες» πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 10-9, μετά από παράβαση τριών μέτρων από την Κούμπουρα.

Χέρι-χέρι οι δύο ομάδες στο σκορ από εκεί και έπειτα, μέχρι ο Παναθηναϊκός να φτιάξει σερί 5-0 για το 20-15 και να φτάσει στο 25-18 με πόντους από Γκρόθες, Σαμαντάν και Καρκάσες, ισοφαρίζοντας σε 1-1!

Ο Ολυμπιακός επέβαλε τον ρυθμό του από το ξεκίνημα του τρίτου σετ και με πρωταγωνίστρια την Μλεΐνκοβα προηγήθηκε με 8-2, ενώ με Σάμανταν, Νίζετιχ και έναν άσο του Κούμπουρα, οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 11-5.

Μάλιστα, στη συνέχεια του σετ διατήρησαν τη διαφορά «ασφαλείας» τους, μέχρι να έρθει η αντίδραση του Παναθηναϊκού, ο οποίος μείωσε σε 20-21 με άσο της Καρκάσες και σε 21-22 με πόντο της Άτκινσον.

Τελικά και αφού η Καρκάσες μείωσε σε 23-24, ήρθε η Κούμπουρα να διαμορφώσει το 23-25 και το 2-1 υπέρ του Ολυμπιακού στα σετ.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο τέταρτο σετ, με τη Νίζετιχ στο σερβίς προηγήθηκε με 7-0, ενώ ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 9-5, χωρίς όμως να καταφέρουν να πάρουν τον έλεγχο του ματς από τις αντιπάλους τους. Έτσι, ο Ολυμπιακός έφτασε μέχρι το 18-8 και τελικά έφτασε με άνεση στο 25-15, ολοκληρώνοντας ιδανικά το ματς και κάνοντας το 2-0 στη σειρά των τελικών.

Τα σετ: 19-25, 25-18, 23-25, 15-25