Η Μπάγερν Μονάχου «καθάρισε» την Βόλφσμπουργκ μέσα σε 13 λεπτά

Με δύο τέρματα στα πρώτα 13 λεπτά η Μπάγερν επικράτησε εύκολα της Βόλφσμπουργκ στο Μόναχο με 2-0, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Bundeliga.

Το σκορ άνοιξε στο 4ο λεπτό ο Ζβόναρεκ, ενώ στο 13΄ ο Γκορέτσκα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Με αυτή τη νίκη οι Βαυαροί επέστρεψαν στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος στην οποία είχε ανέβει προσωρινά η Στουτγκάρδη.

Δεν υπάρχει αυτή η Λεβερκούζεν: Έχει το μεγαλύτερο αήττητο στην ιστορία του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου! (ΦΩΤΟ)

Kάτοχος του μεγαλύτερου αήττητου στην ιστορία των επτά κορυφαίων πρωταθλημάτων της Ευρώπης είναι η Μπάγερ Λεβερκούζεν!

Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο μετρά πλέον 49 ματς δίχως ήττα, μετά και το 2-2 με τη Ρόμα την Πέμπτη στον επαναληπτικό ημιτελικό του Europa League. Έτσι έσπασε το ρεκόρ των 48 αγώνων δίχως ήττα που είχε η Μπενφίκα σε ένα διάστημα από το 1963 μέχρι το 1965.

Η... «Νεβερλούζεν», όπως έχει χαρακτηριστεί φέτος η ομάδα που δεν χάνει από κανέναν, έχει ήδη κατακτήσει το πρώτο πρωτάθλημα στην 120 ετών ιστορία της και διεκδικεί ένα ιστορικό τρεμπλ.

Ο Τζόλης στέλνει στα πλέι-οφ ανόδου τη Ντίσελντορφ!

Ο Χρήστος Τζόλης με εύστοχο πέναλτι υπέγραψε το εκτός έδρας 1-1 της Φορτούνα Ντίσελντορφ με την πρωτοπόρο Χόλσταϊν Κίελ που πιθανότατα την στέλνει στα πλέι-οφ ανόδου.

Ο Έλληνας επιθετικός με εύστοχο πέναλτι έγραψε το 1-1 στην έδρα της πρωτοπόρου Χόλσταϊν Κίελ που ανέβηκε και μαθηματικά στην Bundesliga και με αυτό το αποτέλεσμα κλείδωσε την τρίτη θέση για την ομάδα του μία αγωνιστική πριν το φινάλε.

ΒΙΝΤΕΟ & ΦΩΤΟ: Η Χόλσταϊν Κίελ ανέβηκε στην Bundesliga!

Έγραψε ιστορία η Χόλσταϊν Κίελ, που μετά το εντός έδρας 1-1 απέναντι στη Φορτούνα Ντίσελντορφ εξασφάλισε για πρώτη φορά την άνοδο στην Bundesliga!

Το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χρήστου Τζόλη στο 70ό λεπτό ισοφάρισε την ομάδα του Μαρσέλ Ραπ, αλλά δεν της στέρησε το απευθείας εισιτήριο για τα σαλόνια, με τη δεύτερη, Σεντ Πάουλι, να χρειάζεται έναν βαθμό στο αυριανό εντός έδρας ματς με την Όσναμπρικ για να πάρει και αυτή την άνοδο.

Νίκη σωτηρίας για Μάιντς

Την περασμένη σεζόν η Μάιντς έκοψε το πρωτάθλημα στη Ντόρτμουντ. Πήρε ισοπαλία στην έδρα των Βεστφαλών την τελευταία αγωνιστική και ο τίτλος πήγε στη Μπάγερν.

Αυτή τη φορά την υποδέχθηκε για την 33η αγωνιστική, προτελευταία, της Bundesliga και μετά τη νίκη της Κολωνίας επί της Ουνιόν, ήθελε δική της νίκη επί της φιναλίστ του Champions League, για να φύγει από τη θέση που οδηγεί σε μπαράζ για τη σωτηρία.

Ανατροπή ελπίδας για Κολωνία- Νέα γκέλα για Λειψία

Τρομερές συγκινήσεις στην προτελευταία αγωνιστική της Bundesliga, με την Κολωνία να πετυχαίνει απίθανη ανατροπή με 3-2 από 0-2 επί της Ουνιόν Βερολίνου και από εκεί που έπεφτε μαθηματικά από σήμερα να παραμένει ζωντανή για την παραμονή της στην κατηγορία.

Ο Νότσε (15′) και ο Φόλαντ (19′) έδωσαν από πολύ νωρίς προβάδισμα με δύο γκολ στους φιλοξενούμενους που θα κλείδωναν την παραμονή, αλλά η Κολωνία είχε άλλη άποψη.

Αγοράζει τον Στεργίου από τη Σεντ Γκάλεν η Στουτγκάρδη

Ο Λεωνίδας Στεργίου αγωνίζεται φέτος με τη μορφή δανεισμού από τη Σεντ Γκάλεν στη Στουτγκάρδη.

Όπως όλα δείχνουν, ο 22χρονος Έλληνας ομογενής αμυντικός (έχει παίξει με την Εθνική Ελβετίας) θα παραμείνει στη γερμανική ομάδα.

Σύμφωνα με τη "Bild", οι άνθρωποι του κλαμπ έχουν πειστεί από τις εμφανίσεις του τις τελευταίες εβδομάδες και έτσι θα ενεργοποιήσουν την οψιόν αγοράς, η οποία ανέρχεται στα 2 εκατ. ευρώ.

Μάλιστα, ο 22χρονος αμυντικός θα υπογράψει συμβόλαιο τεσσάρων ετών με τη Στουτγκάρδη, δηλαδή έως το 2028.

Νίκησε την Άουγκσμπουργκ και προσπέρασε τη Μπάγερν η Στουτγκάρδη

Η Στουτγκάρδη επιβλήθηκε με 1-0 της Άουγκσμπουργκ εκτός έδρας για την 33η αγωνιστική της Bundesliga και προσπέρασε τη Μπάγερν Μονάχου στη 2η θέση της βαθμολογίας, ψάχνοντας το "θαύμα" για το φινάλε της σεζόν.

Η ομάδα του Ζεμπάστιαν Χένες είχε τον απόλυτο έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και το τελικό σκορ την αδικεί. Η κατοχή της μπάλας ήταν μόνιμα άνω του 75%, ενώ και στις τελικές ήταν κατά πολύ ανώτερη.

Μία θέση επιπλέον θα έχουν οι ομάδες της Γερμανίας και της Ιταλίας στο επόμενο Champions League

Ξεκάθαρη έγινε η κατάσταση σχετικά με την φετινή βαθμολογία των χωρών της UEFA, μετά την οριστικοποίηση των τριών ευρωπαϊκών τελικών.

Η Ιταλία και η Γερμανία κράτησαν την διαφορά που είχαν αποκτήσει από την Αγγλία και χάρη στην φετινή απόδοση των συλλόγων τους βγάζουν και 5ο εκπρόσωπο μέσω του πρωταθλήματος στο επόμενο Champions League.

Αυτή την στιγμή, σύμφωνα με τις σημερινές βαθμολογίες, τα επιπλέον εισιτήρια θα τα έπαιρναν η Μπορούσια Ντόρτμουντ και η Αταλάντα.

Η Λεβερκούζεν «έγραψε ιστορία» - Αυτός είναι ο λόγος

Το γκολ του Γιόζιπ Στάνισιτς στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων (!), στον δεύτερο ημιτελικό του Europa League με αντίπαλο την Ρόμα στην «Μπάι Αρίνα», απέκτησε ιστορικές διαστάσεις για το ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο και φυσικά για την Λεβερκούζεν.

Europa League: Λεβερκούζεν-Αταλάντα έδωσαν ραντεβού στο Δουβλίνο για το τρόπαιο

Μεγάλη βραδιά για την Αταλάντα, η οποία πήρε την νίκη κόντρα στην Μαρσέιγ με 3-0 και προκρίθηκε πρώτη φορά σε ευρωπαϊκό τελικό!

Οι «μπεργκαμάσκι» ήταν καθολικά ανώτεροι υποδεχόμενοι τη Μαρσέιγ και, μετά το 1-1 της Μασσαλίας, επικράτησαν 3-0 και έκλεισαν θέση για το μεγάλο ραντεβού του Δουβλίνου την Τετάρτη 22 Μαΐου.

Μυθική χρονιά πραγματοποιεί φέτος η Μπάγερ Λεβερκούζεν και το όνειρο για το πρώτο τρέμπλ της ιστορίας της συνεχίζεται.

Champions League: Με «από μηχανής θεό» τον Χοσέλου η Ρεάλ νίκησε την Μπάγερν και πήρε την πρόκριση για τον τελικό

Η Ρεάλ στο πρώτο ημίχρονο είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, είχε την κατοχή και είχε φάσεις αλλά όχι όλες επικίνδυνες, ενώ για την Μπάγερν η πιο σοβαρή φάση που είχε ήταν ένα σουτ του Κέιν με τον Λούνιν να διώχνει.

Στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ είχε ξανά αρκετές ευκαιρίες όμως ο Ντέιβις κατάφερε να πετύχει ένα τρομερό γκολ και να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του. Όμως η Ρεάλ κατάφερε να κάνει την ανατροπή με δυο γκολ του Χοσέλου στα τελευταία λεπτά αυτού του μεγάλου παιχνιδιού και πήρε την πρόκριση για τον τελικό.

Champions League: Οι ενδεκάδες της «τιτανομαχίας» ανάμεσα σε Ρεάλ Μαδρίτης και Μπάγερν Μονάχου

Σε λίγη ώρα, Ρεάλ Μαδρίτης και Μπάγερν Μονάχου θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», με στόχο το μαγικό χαρτάκι που θα στείλει μία από τις δύο ομάδες στον μεγάλο τελικό του Champions League, με την πρόκριση να είναι ανοιχτή μετά το ισόπαλο 2-2 στη Γερμανία.

Γνωστές έγιναν οι ενδεκάδες με τις οποίες θα παραταχθούν οι δύο ομάδες. Ο Αντσελότι άφησε στον πάγκο τον Καμαβινγκά και στην θέση του έβαλε τον Μεντί, ενώ ο Τούχελ άφησε εκτός τους Κιμ και Γκορέτσκα και στις θέσεις τους έβαλε τον Ντάιερ και τον Πάβλοβιτς αντίστοιχα.

Ο επόμενος Έλληνας που «παίζει» δυνατά για Παναθηναϊκό - Τι ισχύει με τον Αντώνη Παπαδόπουλο (ΦΩΤΟ)

Στόχος του Παναθηναϊκού, με τις ιαχές του Γιάννη Αλαφούζου, είναι η περαιτέρω ελληνοποίηση του κορμού με την προσθήκη ορισμένων ποιοτικών παικτών της εθνικής ομάδας.

Μετά τους Μπακασέτα και Λημνιό, ήταν η σειρά του Τζορτζ Μπάλντοκ να ντυθεί στα πράσινα, όντας ο τρίτος παίκτης του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος που υπογράφει μέσα σε μερικούς μήνες.

Στο τραπέζι έχει πέσει εδώ και καιρό (και "παίζει" δυνατά) το όνομα του Δημήτρη Γιαννούλη για αντικαταστάτης του Χουάνκαρ που θα αποχωρήσει το προσεχές καλοκαίρι.

Διαψεύδονται τα σενάρια για Μπάγερν και Γκουαρντιόλα: «Δεν θέλει να φύγει από τη Σίτι»

Το όνομα του Πεπ Γκουαρντιόλα συνδέθηκε με τη Μπάγερν Μονάχου, ωστόσο ο Καταλανός τεχνικός μέσω των εκπροσώπων του διέψευσε κατηγορηματικά τα σενάρια γύρω από τους «Βαυαρούς».

«Ο Πεπ έχει ακόμα τη Μπάγερν στην καρδιά του, αλλά δεν θέλει να φύγει από τη Μάντσεστερ Σίτι αυτό το καλοκαίρι», ανέφερε αρχικά η ανακοίνωση του γραφείου που εκπροσωπεί τον Γκουαρντιόλα.

«Είναι πολύ χαρούμενος και έχει συμβόλαιο μέχρι το 2025, οπότε η επιστροφή στη Μπάγερν δεν είναι επιλογή», κατέληξε η σχετική ενημέρωση από τους εκπροσώπους του Καταλανού προπονητή.

Δεν τα κατάφερε η Μάιντς

Χάιντενχαϊμ και Μάιντς ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1-1, με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν στις τελευταίες θέσεις της Bundesliga.

Η Μάιντς κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες της με τον Μπούρκαρντ στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Κλάιντιενστ στο 65’ που έκανε το τελικό 1-1.

Κάπως έτσι η Μάιντς, έμεινε στη 16η θέση με 29 βαθμούς.

ΒΙΝΤΕΟ: Έσπασε την «κατάρα» της Φρανκφούρτης η Λεβερκούζεν, ισοφάρισε ιστορικό ρεκόρ της Μπενφίκα

Η Λεβερκούζεν όχι μόνο έσπασε την "κατάρα" της Φρανκφούρτης, όπου έχει πέντε ήττες τις τελευταίες πέντε σεζόν, αλλά ξέσπασε με 5-1 στην Άιντραχτ για την 32η αγωνιστική της Bundesliga.

Ο Τσάμπι Αλόνσο έκανε αρκετές αλλαγές στο βασικό σχήμα, όμως οι πρωταθλητές δεν πτοήθηκαν και πήραν κεφάλι στο σκορ με ωραίο σουτ εκτός περιοχής του Γκρανίτ Τζάκα. Οι γηπεδούχoι απάντησαν με τον φορμαρισμένο Ουγκό Εκιτικέ, όμως στη συνέχεια εμφανίστηκε στον αγωνιστικό χώρο η διαφορά επιπέδου των δύο ομάδων.

ΒΙΝΤΕΟ - Ματς-όνειρο στο Βερολίνο: Η Μπόχουμ νίκησε με 4-3 την Ουνιόν

Απίστευτο ματς στο Βερολίνο, με την Μπόχουμ να πανηγυρίζει σημαντικό τρίποντο στη "μάχη" της παραμονής επί της Ουνιόν με 4-3.

Η ομάδα του Ρουρ έκανε ένα πρώτο ημίχρονο για... σεμινάριο και όλα έδειχναν πως θα πάρει το τρίποντο με θρίαμβο, όμως το β' μέρος εξελίχθηκε σε θρίλερ.

Και πάμε να δούμε τι συνέβη στο ματς...

Η Μπόχουμ κατάφερε να προηγηθεί στο 16' με τον Βίτεκ για να έρθει ο ίδιος παίκτης στο 31' να κάνει το 0-2. Η Μπόχουμ δεν κατέβασε το... πόδι από το γκάζι και στο 37' ο Σλότερμπεκ έκανε το 0-3.

Το στατιστικό που δείχνει ότι η ΑΕΚ έχει ξεπεράσει Μπάγερν και Παρί Σεν Ζερμέν (ΦΩΤΟ)

Η ΑΕΚ έχει καταγράψει ένα απίστευτο στατιστικό που την τοποθετεί πάνω από την Μπάγερν Μονάχου και την Παρί Σεν Ζερμέν. Πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος, η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα στη Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ με 3-2 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής των playoffs της Super League 1, βάζοντας «φωτιά» στο πρωτάθλημα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα παραμένει μόνη στην κορυφή της κατάταξης, έχοντας 75 βαθμούς αλλά και τον ΠΑΟΚ να έχει πλησιάσει με 71 πόντους.

Η Στουτγάρδη νίκησε μετά από 17 χρόνια την Μπάγερν!-Πεντάρα από Ντόρτμουντ

Με τελείως διαφορετικό μομέντουμ θα πάνε οι Μπάγερν Μονάχου και Ντόρτμουντ στις ρεβάνς για τα ημιτελικά του Champions League κόντρα σε Ρεάλ Μαδρίτης (8/5, 22:00) και Παρί Σεν Ζερμέν (7/5, 22:00), αντίστοιχα.

Κι αυτό διότι, σε έστω και αδιάφορα βαθμολογικά παιχνίδια για την 32η αγωνιστική της Bundesliga, οι μεν Βαυαροί ηττήθηκαν 3-1 στην έδρα της Στουτγκάρδης, ενώ οι δε Βεστφαλοί διέλυσαν 5-1 την Άουγκσμπουργκ στη «Σιγκνάλ Ιντούνα Παρκ».