ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ

"Σκούπισε" τον Αθηναϊκό και πήγε τελικό ο Ολυμπιακός

O Ολυμπιακός, δίχως να αντιμετωπίσει πρόβλημα, ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Αθηναϊκού, νικώντας τον στην Γλυφάσα με σκορ 97-61. Με αυτόν τον τρόπο έκανε το sweep και πήρε την πρόκριση για τους τελικούς της Α1 Γυναικών. Πλέον, οι ερυθρόλευκες αναμένουν τον αντίπαλο τους από το ζευγάρι Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στην αναμέτρηση, έλεγξε τον ρυθμό και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγήθηκε με 50-29. Ο Αθηναϊκός δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων και η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη έφτασε στη νίκη με 97-61, κάνοντας το 3-0 στην ημιτελική σειρά. Τα δύο πρώτα ματς μετρούν από τις νίκες που σημείωσαν οι ερυθρόλευκες στην κανονική περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 23-12, 21-20, 26-12

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Γκοτζή, Σταμάτη 4, Μπόνη 12 (2/5 τρ.), Χατζηνικολάου 5, Καλογήρου 2, Μπαλτά 3, Νικολαϊδου 4, Χαλιβέρα 20 (4/4 τρ.), Τζόνσον 12, Κοσμά 8, Παπαμιχαήλ 12, Κριστόφερσον 15.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γ. Καλογερόπουλος): Δασκαλοπούλου 20 (1/4 τρ.), Σιδεράκη, Σπαθάρου 8 (1/5), Σταμάτη, Λουκάτου, Κλείτσα, Κεχαγιά 16 (2/4 τρ.), Ντάναμ 15, Νιξίνα 2, Πολίτη, Λίτσι