Βαλένθια-Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα «ξύπνησε» στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε τη Βαλένθια

Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε πολύ για ένα ημίχρονο στη Βαλένθια, όμως  πάτησε τo...γκάζι στο δεύτερο, με αποτέλεσμα να πάρει κομβικό ροζ φύλλο και να μείνει στη δεύτερη θέση της Euroleague (88-78)!

Η Μπαρτσελόνα μπήκε πολύ καλύτερα στην αναμέτρηση κόντρα στους «νωθρούς» γηπεδούχους. Ο Γιάν Βέσελι ήταν ασταμάτητος στα πρώτα λεπτά, με άξιο συμπαραστάτη του τον Τζαμπάρι Πάρκερ, με αποτέλεσμα οι «μπλαουγκράνα» να ξεφύγουν πολύ γρήγορα με 6-16, παίρνοντας διψήφιο προβάδισμα. Σταδιακά, η Βαλένθια άρχισε να βρίσκει ρυθμό. Ο Νταμιέν Ίνγκλις έβαλε 6 συνεχόμενους πόντους και μείωσε σε 12-16, ενώ ο Σέμι Οτζελέγε έφερε το ματς στο καλάθι (14-16). Τελικά, το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο (18-18) χάρη σε καλάθι του Τζάστιν Άντερσον.

Η αντίδραση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με σερί πόντων από τον Οτζελέγε, οι «taronjas» πήραν το πρώτο τους προβάδισμα στο παιχνίδι (25-21). Η Μπαρτσελόνα απάντησε και έφερε ξανά το ματς στον πόντο με τρίποντο του Ζοέλ Πάρα (27-26), όμως ο Κλαβέρ σκόραρε και αυτός από μακριά, πριν ο τρομερός Οτζελέγε γράψει το 32-26. Οι «μπλαουγκράνα» ήταν... πεισματάρηδες και πλησίασαν ξανά με τρίποντο του Σατοράνσκι (32-31), όμως η Βαλένθια συνέχισε να ελέγχει το ματς, με τον Κρις Τζόουνς να ανεβάζει στροφές (41-35). Το ημίχρονο έληξε 42-37 υπέρ της ομάδας του Άλεξ Μουμπρού.

Η Μπαρτσελόνα έδειξε τα... δόντια της στο τρίτο δεκάλεπτο. Με νέο πρωταγωνιστή τον Τζαμπάρι Πάρκερ, οι «μπλαουγκράνα» ανέκτησαν γρήγορα το προβάδισμα (42-44), πριν ο Αμερικανός φόργουορντ βάλει τρίποντο για το 46-49. Ο Κρις Τζόουνς απάντησε με δύο δικά του μακρινά σουτ για το 54-52, όμως o Βέσελι και ο Πάρα έφεραν τους φιλοξενούμενους ξανά στο +5 (54-59). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 57-59, χάρη σε γκολ φάουλ του Οτζελέγε.

H ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου έλεγξε πλήρως τα πράγματα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με τρομερό τον Γουίλι Ερνανγκόμεθ, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με +6 (60-66). Ο Κλαβέρ έδωσε μια πρώτη απάντηση με τρίποντο (63-66), ωστόσο κάπου εκεί η Μπαρτσελόνα έτρεξε ένα σερί 10-0  με τους Κάλινιτς και Λαπροβίτολα, παίρνοντας μεγάλο προβάδισμα νίκης (63-76). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν και μείωσαν γρήγορα σε 69-76, όμως ο Λαπροβίτολα φρόντισε να επαναφέρει την τάξη με τρίποντο (69-79). Κάθε προσπάθεια της Βαλένθια να μειώσει ήταν ανεπιτυχής, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 42-37, 57-59, 78-88