Ανδρέας Πιστιόλης

Νίκησε την πρωτοπόρο και «έπιασε» τετράδα η Γαλατασαράι του Ανδρέα Πιστιόλη

Τη νίκη με 106-100 εντός έδρας επί της πρωτοπόρου στο τουρκικό πρωτάθλημα, Τουρκ Τέλεκομ, πέτυχε η Γαλατασαράι του Ανδρέα Πιστιόλη, με πρωταγωνιστές τον Ένις που πέτυχε 25 πόντους και τον Μποστ που σημείωσε 15 πόντους.

Λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η Γαλατασαράι προηγήθηκε με 21 πόντους (62-41) και ο αγώνας έμοιαζε πως είχε κριθεί.

Ύστερα ακολούθησε η αντίδραση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι ανέτρεψαν τη διαφορά και προσπέρασαν μπροστά στο σκορ με δύο πόντους. Όμως ο Μποστ ισοφάρισε και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Τελικά, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη έπειτα από το επιμέρους σκορ 19-13, με πρωταγωνιστή τον Μποστ, με τον οποίο είχε συνεργαστεί ο Γιώργος Μπαρτζώκας όταν ήταν προπονητής της Χίμκι τη σεζόν 2018-19.

Η Γαλατασαράι που «άγγιξε» την τετράδα του πρωταθλήματος έχει επτά νίκες και πέντε ήττες, ενώ η Τουρκ Τέλεκομ μετράει δέκα νίκες και δύο ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 51-37, 71-61, 87-87, 106-100 (παρ).