Handball Premier: Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Ολυμπιακό

H δεύτερη επίσκεψη για τον Ολυμπιακό στην αίθουσα «Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ αυτή τη φορά συνδυάστηκε με επιτυχία για την πειραϊκή ομάδα. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν του τυπικά γηπεδούχου ΑΣΕ Δούκα με 37-27 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Handball Premier, για την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα. Στην πρεμιέρα ο Ολυμπιακό είχε ηττηθεί από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Δούκα γνώρισε τη δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα, μετά εκείνη από τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και το μεγάλο πρόβλημα για την ομάδα των Εκπαιδευτηρίων αφορά τη φυσική της έδρα στο ΔΑΪΣ, καθώς δεν είναι έτοιμο προς χρήση μετά την πτώση της οροφής στο κλειστό γυμναστήριο, τον περασμένο Γενάρη.

Με όπλο την πολύ καλή αμυντική παρουσία στο πρώτο κομμάτι του αγώνα, ο Ολυμπιακός δημιούργησε τις διαφορές που τον βοήθησαν να ελέγξει με άνεση τον αγώνα μέχρι το τέλος.

Οι πρωταθλητές στο 15ο λεπτό προηγήθηκαν με 9-3 και στο 20ό λεπτό είχαν δεχθεί μόλις τέσσερα γκολ (12-4), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 17-11.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο β' ημίχρονο. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν διαφορές άνω των έξι γκολ (28-21 στο 45', 31-24' στο 50'), έφθασαν στο 35=25 (56') για να ολοκληρωθεί ο αγώνας με 37-27.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-6, 3-9, 4-12, 9-14, 11-17, 14-19, 16-24, 21-27, 24-30, 25-33, 27-37.