Ολυμπιακός

Σπουδαίο «διπλό» και πρώτο βήμα για το Βερολίνο για τον Ολυμπιακό!

Ο Ολυμπιακός έδειξε στη Μπαρτσελόνα ποιος θα είναι το αφεντικό στη σειρά ανοίγοντας το σκορ (77-75) και τον δρόμο για το Βερολίνο.

Mε μια έκπληξη στην αρχική πεντάδα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, με τον Σίκμα να παίζει στο «4» και τον Πίτερς στο «3». Ο Φαλ με 4 συνεχόμενους πόντους άνοιξε το σκορ για τους «ερυθρόλευκους» (0-4 στο 3’), με την Μπαρτσελόνα να είναι αρκετά άστοχη (0/6σ.). Ο Γάλλος σέντερ των Πειραιωτών έφτασε τους 6 πόντους, ωστόσο το πρόβλημα των δύο φάουλ του Πίτερς προκάλεσε... πονοκέφαλο στον Γιώργο Μπαρτζώκα, ο οποίος επιστράτευσε γρήγορα τον Πετρούσεφ. Ο Βέσελι έσπασε το ρόδι με 2/2β. (2-6 στο 5’), με τον Γκος να απαντά με 5 προσωπικούς πόντους για το 4-11 στο 7’.

Οι παίκτες του Γκριμάου αντέδρασαν με ένα σερί 8-2, με τους Πάρκερ και Λαπροβίτολα να μπαίνουν στην εξίσωση του αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν συμπληρώσει από νωρίς τα ομαδικά φάουλ με την Μπαρτσελόνα να οδηγείται στην γραμμή των βολών (16-17 στο 9’) και τον Ολυμπιακό να κλείνει με την ελάχιστη διαφορά το πρώτο δεκάλεπτο (18-19).

Όπως συνηθίζει ο Γιώργος Μπαρτζώκας παράταξε τους αναπληρωματικούς στο 2ο δεκάλεπτο, με μόνη διαφορά τον Κάνααν. Οι Ισπανοί πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο παιχνίδι με το τρίποντο του Αμπρίνες (25-23 στο 12’). Ο Πετρούσεφ είχε μπει... ζεστός στην 2η περίοδο, με τον Σέρβο φόργουορντ να ισοφαρίζει σε 30-30,με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο (32-32 στο 16’). Ο Ολυμπιακός διατηρούσε μια μικρή διαφορά (+3 34-37 στο 17’) παίζοντας εξαιρετική άμυνα, ενώ ο Πετρούσεφ κυριαρχούσε στην επίθεση με 10π. (34-39 στο 18’).

Ο Κάνααν έβαλε το πρώτο του τρίποντο, με τους «ερυθρόλευκους» να δίνουν διψήφια τιμή στο προβάδισμα τους για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (34-44 στο 19’). H oμάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +9 (35-44) με τους Πειραιώτες να έχουν οδηγήσει την αναμέτρηση εκεί που θέλουν κρατώντας τους «μπλαουγκράνα» χαμηλά στην επίθεση.

Με καλάθι του Πάρκερ μπήκε η Μπαρτσελόνα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Βέσελι να φτάνει με το... καλημέρα τα 3 φάουλ. Ο Ολυμπιακός είχε σκοράρει μόνο με μια βολή του Πίτερς (37-45 στο 22’), με τον Σίκμα να δίνει και πάλι το +10 στην ομάδα του (37-47 στο 23’). Οι παίκτες του Μπαρτζώκα ήλεγχαν απόλυτα τον ρυθμό της αναμέτρησης, ωστόσο τα 4 φάουλ του Γουόκαπ αποτέλεσαν σημαντικό πρόβλημα για τους Πειραιώτες. Ο ΜακΚίσικ διατηρούσε την διαφορά της ομάδας του σε διψήφια επίπεδα (42-53 στο 26’) με τον Ρούμπιο (3π.) να βρίσκει τους πρώτους πόντους για το 45-53. Οι Γκος (15π.) και ΜακΚίσικ (5π.) έδωσαν την μεγαλύτερη διαφορά στην ομάδα τους (47-60 στο 27’), με τους «ερυθρόλευκους» να παίζουν εκπληκτική άμυνα. Η «Μπάρτσα» απάντησε με σερί 7-0 μειώνοντας σε 54-60, με τους Πειραιώτες να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +7 (54-61).

Άστοχες ήταν και οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου, με τον Ντα Σίλβα να μειώνει το σκορ (56-61 στο 32') και την Μπάρτσα να αποκτά το μομέντουμ του αγώνα. Ο Ερνανγκόμεθ ροκάνισε περισσότερο την διαφορά (58-61 στο 34'), ο Ολυμπιακός τα είχε βρει... σκούρα στην επίθεση μένοντας χωρίς σκορ για περισσότερο από 3', με τον Κάνααν να ξεμπλοκάρει την ομάδα του με 3/3β. για το 58-64. Η ισπανική ομάδα συμπλήρωσε γρήγορα τα 5 ομαδικά φάουλ, ενώ ο Μπαρτζώκας έριξε για πρώτη φορά στο παρκέ τον Νίκολα Μιλουτίνοφ αντί του Φαλ που είχε 4 φάουλ. Οι «ερυθρόλευκοι» έσφιξαν την άμυνα τους με τον ΜακΚίσικ να ανεβάζει την διαφορά στο +10 και πάλι (59-69 στο 35'), την στιγμή που η Μπαρτσελόνα είχε 17 λάθη.

Ο Ρούμπιο με δικό του σερί 5-0 μείωσε σε 64-69 με την αναμέτρηση να παίρνει μια... άγρια μορφή και τον Λαπροβίτολα να στέλνει την διαφορά σε απόσταση ενός καλαθιού (67-69 στο 37'). Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση, με ένα τρίποντο του Κάνααν και ένα γκολ-φάουλ του Μιλουτίνοφ να επαναφέρουν την διαφορά στο +8 (67-75 στο 38'). Οι παίκτες του Γκριμάου ήταν αρκετά άστοχοι, με τον Κάλινιτς να μειώνει το σκορ ένα λεπτό πριν το φινάλε (70-75 στο 39').

Ο Γουόκαπ έκανε σοβαρό λάθος στην πίεση της Μπάρτσα και έπειτα υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ, με τον Ρούμπιο να σκοράρει 2 βολές για το 72-75 στο 39'. Ο Λαπροβίτολα έκανε λάθος στην επόμενη επίθεση της ομάδας του 50'' πριν το φινάλε με τον Πετρούσεφ να κερδίζει φάουλ, ωστόσο ο Σέρβος φόργουορντ χτύπησε στο γόνατο και αποχώρησε από το παρκέ. Ο Λαρεντζάκης ανέλαβε τις βολές και με 2/2 έκανε το 72-77 35'' πριν το τέλος. Ο Ερνανγκόμεθ κέρδισε το φάουλ και με 1/2β. μείωσε σε 73-77. Ο Ολυμπιακός ροκάνισε το χρόνο, με τον Πάρκερ να σκοράρει με φόλοου για το 75-77 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 35-44,54-61, 75-77.