Live: Γεωργία - Ελλάδα 4-2 (πέν. 0-0 παρ., κ.δ)

4-2 για την Γεωργία που προκρίνεται στα τελικά του Euro 2024!

Τρομερή απόκρουση ο Μαμαρντασβίλι στο πέναλτι του Μπακασέτα.

ΓΚΟΛ ο Κοτσορασβίλι! 1-0 η Γεωργία!

Ξεκίνησαν τα πέναλτι.

Τέλος παράτασης. Η πρόκριση θα κριθεί στα πέναλτι.

115'  Κεφαλιά ο Μασούρας, μπλόκαρε ο Μαμαρντασβίλι εύκολα

110' Ευκαιρία για την Γεωργία! Ο Τσιταισβίλι πέρασε όποιον βρήκε, πάτησε περιοχή, σούταρε, αλλά έσωσε ο Βλαχοδήμος ξανά

108' Ο Κβιλιτάλια στην θέση του τραυματία Κβαρατσχέλια.

106' Ο Ρέτσος στην θέση του Χατζηδιάκου.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

105' Απίθανη ευκαιρία για την Γεωργία! Λάθος ο Μαυροπάνος, έφυγε στην επίθεση ο Μικαουτάτζε, έκανε το γύρισμα, σουτ ο Κβαρατσχέλια αλλά ο Βλαχοδήμος ήταν εκεί και έσωσε

104' Ο Κβεκβεσκίρι στη θέση του Κιτεϊσβίλι. Ο Τσακβετάτζε αποχωρεί και μπαίνει ο Νταβιτασβίλι για την Γεωργία

103' Νέα ευκαιρία για την Εθνική ομάδα! Σουτ ο Ρότα μέσα από την περιοχή, άουτ η μπάλα

102' Δοκάρι για την Εθνική ομάδα! Ο Τσιμίκας σέντραρε και ο Μαυροπάνος έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι

100' Ευκαιρία για την Εθνική ομάδα! Σουτ ο Μπακασέτας, κόντραρε η μπάλα, απέκρουσε ο Μαμαρντασβίλι σε κόρνερ

98' O Mπουχουλάκης στην θέση του Μάνταλου για την Εθνική ομάδα.

95'  Σουτ ο Κβαρατσχέλια, άουτ η μπάλα

91' Ο Γιακουμάκης στην θέση του Ιωαννίδη για την Εθνική ομάδα.

Άρχισε η παράταση.

Τέλος στον αγώνα. Πάμε για παράταση μετά το 0-0.

90'+3' Κίτρινη στον Ρότα.

90'+2' Ο Κβαρατσχέλια πάτησε περιοχή, σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε και ο Βλαχοδήμος μπλόκαρε.

90'+1' Κεφαλιά ο Ιωαννίδης, ψηλά άουτ η μπάλα.

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

90' Κίτρινη κάρτα στον «Ντέλια», έκοψε αντεπίθεση με φάουλ.

Στη θέση του ο Τσιταϊσβίλι.

Έχει δακρύσει ο άσος του Παναιτωλικού και φαίνεται να έχει πάθει ζημιά.

Ο Σενγκέλια δεν μπορεί να συνεχίσει και αποχωρεί με το φορείο από το ματς.

Ο Σενγκέλια είναι πεσμένος και διακόπηκε το ματς.

81΄ Η Γεωργία έφυγε στην αντεπίθεση αλλά ο Μπακασέτας γύρισε και έσωσε.

80΄ Κεφαλιά ο Ιωαννίδης, μπλόκαρε ο Μαμαρντασβίλι.

80' Κόρνερ για την Ελλάδα.

75' Ο Μικαουτάτζε στη θέση του Ζιβζιβάτζε.

74' Σέντρα ο Κακαμπάτζε, έφυγε άουτ η μπάλα.

70' Σουτ ο Μπακασέτας, στα σώματα η μπάλα.

67' Έξω ο Κουρμπέλης, μέσα ο Σιώπης.

64' Σουτ ο Τσιμίκας από μακριά, αρκετά άουτ η μπάλα.

62' Γύρισμα ο Σενγκέλια, έδιωξε ο Μαυροπάνος.

60' Διπλή αλλαγή για την Ελλάδα. Μπαίνουν Κωνσταντέλιας και Ρότα και βγαίνουν οι Πέλκας και Μπάλντοκ.

51' Κίτρινη στον Κβερκβέλια.

50' Επικίνδυνο γύρισμα ο Κβαρατσχέλια, έσωσε ο Τσιμίκας.

Φάουλ για τη Γεωργία μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

48' Κόρνερ για την Ελλάδα.

46' Άρχισε το δεύτερο μέρος.

Τέλος στο ημίχρονο.

Αποβλήθηκε και ο Λόρια.

Κόκκινη στον Τζαβέλλα που είναι εκτός γηπέδου.

Τεράστια ένταση ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων!

Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

45' Εντυπωσιακή επέμβαση από τον Βλαχοδήμο που διώχνει σε κόρνερ την εκτέλεση φάουλ του Τσακβεντάτζε.

44' Κίτρινη κάρτα στον Μαυροπάνο. Φάουλ σε καλό σημείο για τη Γεωργία.

44΄ Μακρινό σουτ του Κοτσορασβίλι, αρκετά άουτ η μπάλα.

42' Κίτρινη στον Ζιβζιβάτζε.

38' Σέντρα ο Τσιμίκας, μπλόκαρε ο Μαμαρντασβίλι.

35' Κίτρινη στον Χατζηδιάκο για φάουλ.

35' Ο Τσιμίκας επιχείρησε ένα σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα.

Μπήκαμε στο 30' χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση.

24' Έδιωξε ο Ιωαννίδης το κόρνερ.

Ο Κβαρατσχέλια είναι πεσμένος.

23' Πάτησε περιοχή ο Κακαμπάτζε, έκανε το γύρισμα αλλά κόρνερ.

15' Ο αμυντικός της Εθνικής συνεχίζει κανονικά στο ματς.

Στο έδαφος ο Μαυροπάνος!

11' Ευκαιρία η Γεωργία. Κεφαλιά ο Ντβάλι, άουτ η μπάλα.

Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

8΄ Μεγάλη ευκαιρία η Ελλάδα! Ο Ιωαννίδης έφυγε στην πλάτη της άμυνας, αλλά τελευταία στιγμή ο Ντβάλι έσωσε και έδωσε κόρνερ.

7' Σέντρα ο Μάνταλος, μπλόκαρε ο Μαμαρντασβίλι.

6' Κίτρινη στον Μπάλντοκ για σκληρό φάουλ.

2' Μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, έκοψε ο Μαυροπάνος.

Ξεκίνησε η μεγάλη αναμέτρηση!

Έντονες αποδοκιμσίες στην ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου της Ελλάδας.

Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.

Σέντρα σε περίπου 20 λεπτά.

Σε εκείνον την Εθνικής οι: Πασχαλάκης, Αθανασιάδης, Μπουχαλάκης, Παυλίδης, Ρέτσος, Ρότα, Χατζηγιοβάνης, Κωνσταντέλιας, Γιακουμάκης, Σιώπης, Κουλειράκης, Ζέκα.

Στον πάγκο της Γεωργίας οι: Λόρια, Γκουγκελασβίλι, Νταβιτασβίλι, Κβιλιτάια, Γκοτσολεϊσβίλι, Λοκοσβίλι, Γκβελεσιάνι, Κβεκβεσκίρι, Αλτουνασβίλι, Κανκάβα, Τσιταϊσβίλι, Μικετάτζε.

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Κουρμπέλης, Μάνταλος, Μπακασέτας, Μασούρας, Πέλκας, Ιωαννίδης.

Γεωργία: Μαμαρντασβίλι, Κβερκβέλια, Κάσια, Ντβάλι, Σενγκέλια, Κιτεϊσβίλι, Κοτσορασβίλι, Κακαμπάτζε, Κακβετάτζε, Ζιβζιβάντζε, Κβαρατσχέλια

Πάμε στις ενδεκάδες.

Αν προκριθούμε στον όμιλό μας θα έχουμε Πορτογαλία, Τσεχία και Τουρκία.

Σέντρα στις 19:00.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον τελικό της Ελλάδας κόντρα στη Γεωργία με φόντο την πρόκριση στο Euro 2024.