ΗΡΑΚΛΗΣ

Super League 2: Ο Ηρακλής έβαλε... φρένο στο σερί του Πανσερραϊκού

Στο Καυτανζόγλειο σταμάτησε το νικηφόρο σερί του Πανσερραϊκού στον Α΄ όμιλο της Super League 2.

Χάρη σε γκολ του Γιουμπιτάνα με πέναλτι στο 40΄ και του Αλεξιτς στο 76΄, ο Ηρακλής νίκησε 2-0 την ομάδα των Σερρών, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής, και την υποχρέωσε στην πρώτη ήττα της -και γενικότερα στην πρώτη βαθμολογική της απώλεια- μετά από δώδεκα διαδοχικές νίκες (13, αν συνυπολιγστεί και το άνευ αγώνα «τρίποντο» απέναντι στον Απόλλωνα Λάρισας).

Στο άλλο σημερινό παιχνίδι, ένα γκολ του Γιαξή (που είχε μπει ως αλλαγή) στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, διέσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) για τον ΠΑΟΚ Β΄ απέναντι στον Απόλλωνα Πόντου, στο γήπεδο του Μακεδονικού.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής του Α΄ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2:

Θεσπρωτός-Μακεδονικός                1-1

Αλμωπός Αριδαίας-Παναθηναϊκός Β΄     0-0

ΠΑΟΚ Β΄-Απόλλων Πόντου               1-1

ΠΟΤ Ηρακλής-Πανσερραϊκός             2-0

Ηρακλής Λάρισας-Αναγέννηση Καρδίτσας 6/4

Νίκη Βόλου-ΑΕΛ                       7/4

Απόλλων Λάρισας-Βέροια               0-3 α.α.

15. Απόλλων Λάρισας    4

* Αφαιρούνται τρεις (3) βαθμοί από την ΠΑΕ Απόλλων Λάρισας κατόπιν απόφασης του Διαιτητικού Δικαστηρίου της ΕΠΟ.
* Αφαιρούνται επιπλέον τρεις (3) βαθμοί από την ΠΑΕ Απόλλων Λάρισας κατόπιν απόφασης του Διαιτητικού Δικαστηρίου της ΕΠΟ.
* Μετά την αποχώρηση της ΠΑΕ Απόλλων Λάρισας από το πρωτάθλημα Betsson Super League 2 2022-2023 στις 15/03/2023 και σύμφωνα με τον ΚΑΠ, από την 15η αγωνιστική και έως τη λήξη της διοργάνωσης όλοι οι αγώνες της εν λόγω ΠΑΕ κατοχυρώνονται υπέρ της αντιπάλου ομάδας αυτής με σκορ 3-0.