«Διέλυσε» την Σαμπντόρια η Γιουβέντους...

Άνετη κι ωραία στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας η Γιουβέντους. Η ομάδα του Μαξ Αλέγκρι διέλυσε με 4-1 τη Σαμπντόρια στο Τορίνο και πέρασε στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή από το ζευγάρι της Σασουόλο με την Κάλιαρι.

Με τη συμπλήρωση 25 λεπτών η Γιούβε άνοιξε το σκορ χάρη σε εκτέλεση φάουλ του Κουαδράδο και ένα λεπτό μετά ο Μοράτα σκόραρε, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε μέσω VAR για φάουλ του Ραμπιό στο ξεκίνημα της φάσης. Mέχρι το τέλος του ημιχρόνου η «Κυρία» σπατάλησε κι άλλες ευκαιρίες, με Ρουγκάνι και Αρτούρ οι οποίοι δεν κατάφεραν να πετύχουν δεύτερο γκολ.

Στους «8» του Coppa Italia με Ιμόμπιλε η Λάτσιο

Ο κορυφαίος σκόρερ της Λάτσιο, Τσίρο Ιμόμπιλε, «έλυσε τον γόρδιο δεσμό» κι έστειλε την Λάτσιο στους προημιτελικούς του Coppa Italia, όπου θ΄ αντιμετωπίσει την Μίλαν.

Ο 31χρονος διεθνής στράικερ μπήκε στο ματς με την Ουντινέζε στο 71΄ και στο 106΄ της παράτασης χάρισε στους «Λατσιάλι» τη νίκη πρόκριση με 1-0, καθώς ο αγώνας στην κανονική του διάρκεια ολοκληρώθηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα.

Τα αποτελέσματα της φάσης των «16» του ιταλικού Κυπέλλου και τα ζευγάρια της προημιτελικής φάσης έχουν ως εξής:

Αταλάντα-Βενέτσια         2-0

ΒΙΝΤΕΟ: Ξέσπασε στην Τζένοα με έξι γκολ η Φιορεντίνα

Η Φιορεντίνα έκανε «σάκο του μποξ» την Τζένοα, την οποία συνέτριψε με 6-0 εντός έδρας και «έπιασε» την Ρόμα στην 6η θέση της βαθμολογίας της Serie A που δίνει το τελευταίο εισιτήριο για την έξοδο στην Ευρώπη.

Ο Ντούσαν Βλάχοβιτς προσπάθησε στο 11ο λεπτό να «νικήσει» τον Σαλβατόρε Σιρίγκου με εκτέλεση αλά Πανένκα από την άσπρη βούλα, όμως είδε τον γκολκίπερ της Τζένοα να μπλοκάρει, αστοχώντας έτσι στο 13ο πέναλτι που εκτέλεσε σε ματς της Serie A μετά από 12 επιτυχημένες εκτελέσεις.

Οι ψήφοι των Μέσι, Ρονάλντο στα βραβεία της FIFA, ψήφισαν ο ένας τον άλλο;

Καλά κρατεί η άτυπη κόντρα ανάμεσα στον Λιονέλ Μέσι και τον Κριστιάνο Ρονάλντο σε όλα τα πλαίσια και συνεχίστηκε στα βραβεία της FIFA, αφού για ακόμα μια φορά, δεν ψήφισαν ο ένας τον άλλο.

Ο Αργεντινός σταρ επέλεξε κατά σειρά τους Νεϊμάρ, Εμπαπέ, Μπενζεμά, ενώ ο Πορτογάλος τους Λεβαντόφσκι, Καντέ και Ζορζίνιο.

ΒΙΝΤΕΟ: Η απίστευτη απόφαση του διαιτητή στο Μίλαν-Σπέτσια!

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων τους αγώνα με την Σπέτσια, η Μίλαν σκόραρε με τον Μεσίας, όμως ο Μάρκο Σέρα δεν άφησε λανθασμένα το πλεονέκτημα σε φάουλ που είχε προηγηθεί πάνω στον Ρέμπιτς. Στη συνέχεια η Σπέτσια σκόραρε και πήρε τη νίκη.

ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ: Όλοι οι νικητές των φετινών βραβείων της FIFA

Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη. Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι κέρδισε από την FIFA το βραβείο του καλύτερου ποδοσφαιριστή της σεζόν! Ο Πολωνός επιθετικός της Μπάγερν άφησε πίσω του, τους Λιονέλ Μέσι και Μοχάμεντ Σαλάχ και όπως αναμενόταν, πήρε το βραβείο «The Best», εξαργυρώνοντας έτσι τη μυθική χρονιά που έκανε!

ΒΙΝΤΕΟ: «Γκέλα» για την Μίλαν στο 96', ανάσα για τη Νάπολι

Η Μίλαν είχε την ευκαιρία να επιστρέψει στην κορυφή της βαθμολογίας, αλλά η Σπέτσια την... πάγωσε στο Σαν Σίρο, αφού με γκολ στο 90+6΄ επικράτησε 2-1. Ετσι, παρέμεινε στο -2 από τους Νερατζούρι και με ματς περισσότερο. Η Μίλαν μπήκε δυνατά, είχε τον έλεγχο, αλλά όχι και τον τρόπο να φανεί απειλητική.

Στο 42' οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, όταν σε ανατροπή του Λεάο, ο Ερναντές έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 45' ήρθε το γκολ, ο Λεάο εκμεταλλεύθηκε την αδυναμία του Νικολάου να διώξει και με υπέροχο τελείωμα πέτυχε το 1-0.

Τατουάζ-φιάσκο στα ελληνικά από κορυφαίο άσο της Ίντερ! (ΦΩΤΟ)

Για πολλοστή φορά ένας ποδοσφαιριστής πέφτει θύμα του google translate σε τατουάζ που επιλέγει να «χτυπήσει» στο σώμα του.

Ο Αργεντινός άσος της Ίντερ, Χοακίν Κορέα, ήθελε να σημαδέψει τον δεξιό του καρπό με την ελληνική εκδοχή στη λέξη «free», ωστόσο χάθηκε στη μετάφραση και το τατουάζ του γράφει «δωρεάν»!

«Τρελαμένος» με το ντεμπούτο του στη Ρόμα ο Κεραμίτσης - Τι είπε για Μουρίνιο

Το βράδυ της Κυριακής (16/01) ο Δημήτρης Κεραμίτσης έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Ρόμα. Ο 17χρονος στόπερ αγωνίστηκε ως αλλαγή απέναντι στην Κάλιαρι και μετά το τέλος της αναμέτρησης δεν μπορούσε να κρύψει τη χαρά του.

Χαρακτηριστική ήταν η ανάρτηση που έκανε: "16/01/2022, η καλύτερη ημέρα της ζωής μου. Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα. Είμαι τόσο χαρούμενος για το ντεμπούτο μου και για τη νίκη. Τώρα θα δουλέψω πολύ περισσότερο για να καταφέρω ν' ανταποδώσω στον κ. Μουρίνιο την εμπιστοσύνη του και να τον κάνω υπερήφανο".

Στάση… Μπέργκαμο για την Ίντερ!

Το νικηφόρο σερί των εννιά αγώνων της Ίντερ σταμάτησε στο Μπέργκαμο. Οι «νερατζούρι» πραγματοποίησαν μία από τις χειρότερες εμφανίσεις τους κατά τη διάρκεια της φετινής σεζόν, αλλά γλίτωσαν την ήττα κυρίως λόγω της αστοχίας των παικτών της Αταλάντα, μένοντας στο 0-0 και χάνοντας βαθμούς για πρώτη φορά μετά το 1-1 με τη Μίλαν στις 7 Νοεμβρίου.

Πραγματοποίησε ντεμπούτο με την Ρόμα ο 17χρονος Κεραμίτσης!

Τη μεγαλύτερη στιγμή της καριέρας του μέχρι την επόμενη βίωσε πριν από λίγη ώρα ο Δημήτρης Κεραμίτσης που πραγματοποίησε το επαγγελματικό του ντεμπούτο με τη φανέλα της Ρόμα.

Συγκεκριμένα, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων της νικηφόρας αναμέτρησης εναντίον της Κάλιαρι στο «Ολίμπικο» για την 22η αγωνιστική της Serie A, ο φωτεινός πίνακας έγραψε «75», καθώς ήταν η ώρα του 17χρονου Έλληνα στόπερ να περάσει στον αγωνιστικό χώρο αντί του Έινσλι Μέιτλαντ Νάιλς, υπό το βλέμμα μάλιστα του πατέρα του Νίκου, που βρισκόταν στο ιστορικό στάδιο.

Ισοπαλία για Βενέτσια και Έμπολι

Χωρίς νικήτρια έληξε η αναμέτρηση της Βενέτσια με την Έμπολι που αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.

Ο Ζουρκόφσκι στο 26’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, το οποίο παρέμεινε μέχρι το σφύριγμα του πρώτου ημιχρόνου. Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε με την Έμπολι να πιέζει για δεύτερο γκολ, το οποίο όμως δεν ήρθε, με τον Οκερέκε στο 73ο λεπτό να φέρνει το ματς στα ίσα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1. Μάλιστα την ασίστ την έκανε ο Νάνι στο ντεμπούτο του με την Βενέτσια.

ΒΙΝΤΕΟ: Θρίαμβος της Βερόνα απέναντι στη Σασουόλο - Δύο ασίστ ο Κυριακόπουλος

Σε… πάρτι μετέτρεψε η Βερόνα την αναμέτρηση με τη Σασουόλο!

Η ομάδα του Τούντορ ήταν καταιγιστική απέναντι στους «νεροβέρντι», τους οποίους συνέτριψε 4-2, επιστρέφοντας στις νίκες έπειτα από την «γκέλα» κόντρα στην ουραγό Σαλερνιτάνα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της Βερόνα ήταν ο Μπαράκ με τρία τέρματα, ενώ το άλλο σημείωσε ο Καπράρι, ύστερα από ασίστ του Τσέχου!

Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν οι Σκαμάκα και Ντεφρέλ, από ισάριθμες ασίστ του Γιώργου Κυριακόπουλου, ο οποίος ξεκίνησε ως βασικός και έπαιξε σ’ όλο το ματς.

ΒΙΝΤΕΟ: Ο Ντιμπάλα... υπέγραψε τη νίκη της Γιουβέντους!

Την αντεπίθεσή της συνεχίζει η Γιουβέντους, η οποία επικράτησε της Ουντινέζε με σκορ 2-0. Έτσι, η ομάδα του Μαξ Αλέγκρι έπιασε στην 4η θέση της Serie A την Αταλάντα με 41 βαθμούς, έχοντας ωστόσο δύο ματς παραπάνω από την ομάδα του Μπέργκαμο.

Η «Μεγάλη Κυρία» ξεκίνησε επιθετικά το ματς και πίεζε από την πρώτη στιγμή, με τον Πάολο Ντιμπάλα να σκοράρει τελικά στο 19ο λεπτό, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του. Συγκεκριμένα, ο Αργεντίνος άσος νίκησε τον Παντέλι με ωραίο τελείωμα, έπειτα από πολύ ωραία ασίστ του Μόιζε Κεν με το τακουνάκι.

ΒΙΝΤΕΟ: Έκανε… φύλλο και φτερό τη Σαλερνιτάνα η Λάτσιο!

Η Λάτσιο δεν συνάντησε δυσκολίες στην έδρα της Σαλερνιτάνα, επικράτησε 3-0 και ανέβηκε έστω και προσωρινά μόνη της στην έκτη θέση.

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Τσίρο Ιμόμπιλε άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, για να ξαναχτυπήσει στο 10' για το 2-0. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν είχαμε άλλα τέρματα, με τη Λάτσιο να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Απολύθηκε από την Τζένοα ο Σεφτσένκο

Κάτι περισσότερο από 2 μήνες «άντεξε» στον πάγκο της Τζένοα ο Αντρι Σεφτσένκο, καθώς όπως ανακοίνωσε το Σάββατο η ιταλική ομάδα η συνεργασία με τον Ουκρανό τεχνικό διακόπηκε.

Στις 7 Νοεμβρίου 2021 ο πρώην ομοσπονδιακός τεχνικός της Ουκρανίας υπέγραψε με το σύλλογο της Γένοβα έως το καλοκαίρι του 2024, ωστόσο, η ήττα από την Μίλαν στο Coppa Italia την Πέμπτη (13/01) έμελλε ν΄ αποτελέσει τη «σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι» ανάμεσα στις δύο πλευρές.

Ανακοινώθηκε από τη Βενέτσια ο Νάνι!

Ολοκληρώθηκε η μεταγραφική «βόμβα» της Βενέτσια, που ανακοίνωσε την απόκτηση του Νάνι.  Ο Πορτογάλος εξτρέμ υπέγραψε συμβόλαιο μέχρι το τέλος της περιόδου 2022-23 και θα ενισχύσει την ιταλική ομάδα στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στη Serie A.

Ο 35χρονος Νάνι αποχώρησε πριν από μερικές εβδομάδες από το Ορλάντο και θα αγωνιστεί για δεύτερη φορά σε ιταλική ομάδα, μετά τη Λάτσιο την σεζόν 2017-18.

Αυτή η ομάδα της Serie A έκανε πρόταση στον Λυκογιάννη

Tο πολύ καλό όνομα που έχει φτιάξει στην Ιταλία ο Μπάμπης Λυκογιάννης μετουσιώνεται σε πολύ καλές προτάσεις, αφού ο Έλληνας αμυντικός της Κάλιαρι είναι αρκετά περιζήτητος.

Σύμφωνα με τον Ιταλό δημοσιογράφο Νικολό Σίρα, η Σαμπντόρια έχει υποβάλει πρόταση συνεργασίας στον Λυκογιάννη μέχρι το καλοκαίρι του 2025, όμως εκείνος το σκέφτεται, αφού φέρεται να προτιμά μικρότερη δέσμευση, ενώ θέλει να εξαντλήσει τα περιθώρια να βρει κάτι καλύτερο την τρέχουσα μεταγραφική περίοδο.