Στην Ελλάδα ο Τσιτσιπάς - Σε ποιο νησί ξεκουράζεται πριν το Roland Garros (ΦΩΤΟ)

O Στέφανος Τσιτσιπάς βρίσκεται αυτές τις ημέρες στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στους Παξούς, προκειμένου να αποφορτιστεί από τα συνεχόμενα τουρνουά και να ηρεμήσει ψυχολογικά ενόψει της μεγάλης μάχης του Roland Garros που ξεκινάει την ερχόμενη εβδομάδα.

Ο Νο4 του κόσμου έκανε μια εξαιρετική πορεία στα σημαντικά τουρνουά πριν από το Roland Garros, κατακτώντας έναν τίτλο (Μόντε Κάρλο), φτάνοντας στον τελικό της Ρώμης την περασμένη Κυριακή, ενώ στα δύο τουρνουά της Ισπανίας (Βαρκελώνη, Μαδρίτη) έφτασε μέχρι τα προημιτελικά και ημιτελικά αντίστοιχα.

Roland Garros: Θετική εκκίνηση για Γραμματικοπούλου

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου ήταν ένα επίπεδο πάνω από την αντίπαλό της (Β. Σάβινικ) και προκρίθηκε στον δεύτερο προκριματικό του Roland Garros.

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου έκανε ποδαρικό με το «δεξί» στα προκριματικά του Roland Garros.

Η Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε εύκολα της Ρωσίδας Βαλέρια Σάβινικ με 2-0 σετ (6-4, 6-1) μέσα σε 1 ώρα και 16 λεπτά και θα συνεχίσει στον δεύτερο γύρο των προκριματικών, όπου θα αντιμετωπίσει μία εκ των Ντιατσένκο και Σινίκοβα.

Roland Garros: Πάλεψε, αλλά ηττήθηκε η Παπαμιχαήλ

Παρά την σπουδαία της προσπάθεια, η Δέσποινα Παπαμιχαήλ δεν κατάφερε να προκριθεί στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Roland Garros.

Ηττήθηκε από την Ισαλίν Μποναβεντούρε με 2-1 σετ (6-1, 3-6, 7-6(4)) σε ματς που κράτησε 2 ώρες και 23 λεπτά και έτσι ολοκλήρωσε πρόωρα την εμφάνισή της στο τουρνουά. Είχε την ευκαιρία να πάρει την πρόκριση στο τρίτο σετ όπου είχε προβάδισμα 5-3 και σέρβιρε, ωστόσο δέχτηκε break και στη συνέχεια αποκλείστηκε στο super tie break.

Παγκόσμια κατάταξη τένις: Ανέβηκε ο Τσιτσιπάς, σταθερή η Σάκκαρη (ΦΩΤΟ)

Η πορεία του μέχρι τον τελικό της Ρώμης μπορεί να μην του έφερε ακόμη έναν τίτλο, ωστόσο ήταν αρκετή για να ανεβάσει τον Στέφανο Τσιτσιπά στην τέταρτη θέση της παγκόσμιας κατάταξης τένις. Ο Έλληνας αθλητής άφησε πέμπτο τον Ράφα Ναδάλ και μάλιστα, με διαφορά 645 βαθμών.

Όσον αφορά την πρώτη τριάδα, στη κορυφή παρέμεινε ο Νόβακ Τζόκοβιτς, δεύτερος ο Μεντβέντεφ και τρίτος ο Ζβέρεφ, με τον σούπερ ταλαντούχο Αλκαράθ, που δεν αγωνίστηκε στην Ιταλία, να βρίσκεται έκτος.

Μπαίνει στα μάχη των προκριματικών του Roland Garros η Παπαμιχαήλ

Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ έμαθε το μονοπάτι που πρέπει να διασχίσει για να βρεθεί στο κυρίως ταμπλό του Roland Garros.

Το Roland Garros αρχίζει με τα προκριματικά σε άνδρες και γυναίκες τη Δευτέρα (16/5). Ανάμεσά τους και η Δέσποινα Παπαμιχαήλ που θα χρειαστεί να περάσει τρεις γύρους για να βρεθεί για πρώτη φορά σε κυρίως ταμπλό σε τουρνουά Grand Slam.

Το απόγευμα της Κυριακής (15/5) έγινε η κλήρωση των προκριματικών, με τη 29χρονη Ελληνίδα από την Πρέβεζα να μαθαίνει την αντίπαλό της στον α' γύρο των προκριματικών.

Τζόκοβιτς σε Τσιτσιπά: «Είσαι από τους καλύτερους παίκτες στον κόσμο»

Με τα καλύτερα λόγια μίλησε για τον Στέφανο Τσιτσιπά ο Νόβακ Τζόκοβιτς ,μετά την κατάκτηση του τίτλου στη Ρώμη.

«Συγχαρητήρια στον Στέφανο για μία σπουδαία βδομάδα και είσαι από τους καλύτερους παίκτες στον κόσμο. Πολύ δεν το καταλαβαίνουν αλλά σε ξέρω είσαι ταπεινός και ένας από τους καλύτερους ηγέτες που υπάρχουν σ' αυτό το σπορ», σχολίασε αρχικά και πρόσθεσε:

Αρνητικό ρεκόρ για τον Τσιτσιπά στη Ρώμη

Δεν τα πάει και πολύ καλά όταν βρίσκει απέναντί του σε ματς τίτλου τους Big 3 ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Συγκεκριμένα, ο Στεφ έχει παίξει οκτώ τελικούς κόντρα σε Ρότζερ Φέντερερ, Ράφα Ναδάλ και Νόβακ Τζόκοβιτς και δεν έχει καταφέρει να πάρει νίκη!

Αναλυτικά: έχει χάσει από τον Ελβετό στο Ντουμπάι το 2019, από τον Ράφα στη Βαρκελώνη το 2018 και το 2021 και στο Τορόντο το 2018 και από τον Νόλε στη Μαδρίτη το 2019, στο Ντουμπάι το 2020, στο Roland Garros το 2021 και, φυσικά, φέτος στη Ρώμη.

Συνολικά το ρεκόρ του σε τελικούς είναι 8-12.

Τα χρήματα που έβγαλε στο Rome Masters ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε μία εξαιρετική πορεία στο τουρνουά Rome Masters. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έφτασε έως τον τελικό του τουρνουά, όπου γνώρισε την ήττα με 2-0 σετ από τον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ο Τσιτσιπάς με την πορεία του στη διοργάνωση αύξησε το ποσό του τραπεζικού του λογαριασμού. Ως φιναλίστ του 1000αριού τουρνουά στη Ρώμη έβαλε στο ταμείο του 456.720 ευρώ. Ο νικητής Νόβακ Τζόκοβιτς έλαβε 835.355 ευρώ.

Αυτό σημαίνει ότι το Νο4 της παγκόσμιας κατάταξης έχει φτάσει τα τρία εκατομμύρια ευρώ σε έσοδα (για την ακρίβεια 2,98) μέσα στο 2022.

Η Ρώμη κατακτήθηκε σε μιάμιση ώρα από τον Τζόκοβιτς!

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς στέφθηκε πρωταθλητής στο Rome Masters για 6η φορά στην καριέρα του, κερδίζοντας με straight sets, στον τελικό της Κυριακής (15/5), τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν... μπήκε στο πρώτο σετ του τελικού του Internazionali BNL d’Italia, έχασε την «χρυσή» ευκαιρία στο δεύτερο να ισοφαρίσει κι ο Νόβακ Τζόκοβιτς δεν συγχώρησε το λάθος του Έλληνα τενίστα.

Ο Σέρβος ήταν ο μεγάλος νικητής στη Ρώμη με 2-0 σετ (6-0, 7-6 (5), πήρε τον πρώτο του τίτλο στο 2022 κι έδειξε ότι είναι πανέτοιμος ενόψει του Roland Garros.

Live: Τζόκοβιτς - Τσιτσιπάς 2-0 (6-0, 7-6)

O Νόβακ Τζόκοβιτς κατέκτησε το τουρνουά της Ρώμης. Κατέκτησε και το δεύτερο σετ, επικρατώντας με 7-5 στο τάι μπρέικ.

Άρχισε το δεύτερο σετ.

1-0 σετ ο Νόβακ Τζόκοβιτς με 6-0. Πιο εύκολα δεν γινόταν για τον Σέρβο.

Άρχισε ο αγώνας.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρίσκεται μπροστά σε μια νέα πρόκληση στην καριέρα του. Aντιμετωπίζει τον Νόβακ Τζόκοβιτς στον τελικό του Internazionali d' Italia στη Ρώμη.

ΒΙΝΤΕΟ: Τσιτσιπάς-Τζόκοβιτς: Η πρώτη χειραψία της βραδιάς πριν τον τελικό

Οι Στέφανος Τσιτσιπάς και Νόβακ Τζόκοβιτς διεκδικούν το τρόπαιο στον τελικό της Ρώμης και λίγη ώρα πριν τον τελικό ο «Νόλε» πέτυχε τον Στέφανο στην ολοκλήρωση της προθέρμανσης του και έγινε η… πρώτη χειραψία της ημέρας.

Πάντα τζέντλεμαν ο 35χρονος Σέρβος, φρόντισε να χαιρετήσει και τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας του Έλληνα τενίστα.

Αντίπαλοι στο παιχνίδι, και μόνο στο παιχνίδι.

ΒΙΝΤΕΟ - Τένις: Τίτλος στη Ρώμη για την ανίκητη Σφιόντεκ

Η Ίγκα Σφιόντεκ ήταν ασταμάτητη και στον τελικό στο τουρνουά της Ρώμης επικρατώντας εύκολα της Τυνήσιας Ονς Ζαμπέρ με 6-2, 6-2 κάνοντας το back-to-back στη διοργάνωση καθώς είχε κατακτήσει και πέρσι τον τίτλο.

Με αυτή τη νίκη η Πολωνή έφτασε τις…28 συνεχόμενες, ενώ παράλληλα κατέκτησε τον 8ο συνεχόμενο τίτλο της έχοντας πλέον 8/9 στην καριέρα της και με το μοναδικό χαμένο τελικό να είναι εκείνος του Απριλίου του 2019 στο Λουγκάνο από την Σλοβένα Πολόνα Χέρκογκ.

Τελικός Rome Masters: Mε στόχο να «σπάσει» την παράδοση κόντρα στον Τζόκοβιτς ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς διεκδικεί το δεύτερο Masters μέσα στο 2022, απέναντι στο Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, Νόβακ Τζόκοβιτς (Cosmote Sport6, 17:00).

Πέρασε σχεδόν ένας χρόνος από τότε που οι δυο τους συναντήθηκαν τελευταία φορά και κατά σύμπτωση ήταν και πάλι τελικός, ήταν και πάλι σε χωμάτινη επιφάνεια. Με την μόνη διαφορά ότι ήταν ο τελικός ενός grand slam, του Roland Garros και τώρα το τουρνουά της Ρώμης αποτελεί το τελευταίο τεστ για τους τενίστες πριν το δεύτερο μεγάλο τουρνουά στο χώμα.

Ο Τζόκοβιτς αντίπαλος του Τσιτσιπά στον τελικό της Ρώμης

Ο κορυφαίος τενίστας του κόσμου, Νόβακ Τζόκοβιτς θα είναι ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στον μεγάλο τελικό του Internazionali BNL d'Italia.

Το νο1 της ATP επιβλήθηκε στο δεύτερο χρονικά ημιτελικό του τουρνουά της Ρώμης με 2-0 σετ του Κάσπερ Ρούουντ (6-4, 6-3) και πήρε το «εισιτήριο» για τον καταληκτικό αγώνα της Κυριακής (15/05), όπου θα συναντηθεί με τον Έλληνα πρωταθλητή, ο οποίος νωρίτερα είχε αποκλείσει τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ με ανατροπή (2-1).

Αυτό το ποσό εξασφάλισε ο Τσιτσιπάς με την πρόκριση στον τελικό του τουρνουά της Ρώμης

To χώμα συνεχίζει να δίνει βαθμούς και χρήμα στον Στέφανο Τσιτσιπά!

Με την πρόκριση στον τελικό Ρώμης ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας βάζει άλλα 456.720 ευρώ στην τσέπη και πάει τώρα για τα 836.355 του νικητή!

Αξίζει να σημειωθεί, πάντως, ότι οι τενίστριες είναι «αδικημένες» στο συγκεκριμένο τουρνουά, αφού η νικήτρια θα πάει 332.260 ευρώ και η φιναλίστ 195.813. Ο Στεφ, δηλαδή, έχει ήδη εξασφαλίσει περισσότερα χρήματα από την αθλήτρια που θα φύγει από τη Ρώμη με το τρόπαιο!

Ζβέρεφ: «Δεν έχω θέμα με τον Στέφανο»

Παρά τις κόντρες τους στο παρελθόν, ο Σάσα Ζβέρεφ και ο Στέφανος Τσιτσιπάς δείχνουν πιο ήρεμοι και δεν θέλουν να ρίξουν... λάδι στη φωτιά, όσο και αν προσπαθούν οι δημοσιογράφοι. Μετά τον ημιτελικό τους στη Ρώμη, για παράδειγμα, ο 25χρονος Γερμανός τενίστας ρωτήθηκε αν θα μπορούσε να είναι φίλος με τον Στέφανο. «Προσπαθείτε να βγάλετε "ίντριγκα" από εμένα, αλλά δεν θα την έχετε», ήταν η απάντηση του Ζβέρεφ.

Τσιτσιπάς: «Είμαι πολύ περήφανος με τον τρόπο που γύρισαν τα πράγματα...»

Η αντίδραση του Στέφανου Τσιτσιπά μετά την απώλεια του πρώτου σετ στο ματς με τον Σάσα Ζβέρεφ ήταν ιδανική και σε αυτό στάθηκε και ο ίδιος στις δηλώσεις του on court.

«Δεν μου έδινε πολλά, με έκανε να δουλέψω σκληρά για κάθε πόντο», είπε για τον 25χρονο Γερμανό ο Στεφ. «Είμαι πολύ περήφανος με τον τρόπο που γύρισαν τα πράγματα, που μπόρεσα να διαβάσω καλύτερα το παιχνίδι και να καταλάβω τι λειτουργεί κάθε φορά».