Τιμ

Με το "δεξί" στο Λονδίνο ο Τιμ νίκησε τον Φέντερερ

Για πρώτη φορά στην καριέρα του ο Ντομινίκ Τιμ νίκησε τον Ρότζερ Φέντερερ σε ATP Finals. Ο Αυστριακός τενίστας επικράτησε με 7-5, 7-5 του Ελβετού στην πρώτη ημέρα του τουρνουά που διεξάγεται στο Λονδίνο και πραγματοποίησε το πρώτο βήμα για την είσοδο του στην τετράδα.

Ο Τιμ κερδίζει για τρίτη φορά μέσα στο 2019 τον Φέντερερ, ο οποίος δεν έπιασε την αναμενόμενη απόδοση στο παιχνίδι και το έχασε σε 1 ώρα και 40 λεπτά.

Στο πρώτο σετ ο Τιμ έκανε μπρέικ με το ... καλημέρα (0-1). Ο Ελβετός τενίστας ισοφάρισε με μπρέικ σε 2-2 και στη συνέχεια με 3-2. Τελικά ο Ντομινίκ Τιμ θα ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και κέρδισε το σετ με 7-5.

Στο δεύτερο σετ, ο Φέντερερ προηγήθηκε με 2-1, όμως ο Τιμ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2. Με καλό σερβίς ο Ελβετός προηγήθηκε με 4-3, όμως δέχθηκε γρήγορα την ισοφάριση. Τελικά ο Τιμ θα κυριαρχήσει και θα πάρει τη νίκη με 7-5.