Ανδρεόπουλος: «Το μεγαλύτερό μου όνειρο είναι να δω τον Παναθηναϊκό πρωταγωνιστή στην Ευρώπη»

Μέσα από την καρδιά του μίλησε και πάλι ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος μετά το τέλος του αγώνα του Παναθηναϊκού με την Ποντολιάνι με τον Έλληνα προπονητή να εξομολογείται το μεγαλύτερό του όνειρο. «Έχουμε πίστη και όραμα» τόνισε στην Cosmote TV.

Στους «8» του Challenge Cup ο Παναθηναϊκός

Ο Ευρωπαίος Παναθηναϊκός τελείωσε την πρόκριση στα δυο πρώτα σετ, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, πέρασε στους «8» και δικαιούται να ονειρεύεται ακόμα περισσότερα. Στα προημιτελικά άνδρες και γυναίκες του τριφυλλιού που επιστρέφει και με τη… βούλα στα ευρωπαϊκά σαλόνια.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είχε επικρατήσει με 3-1 σετ στο πρώτο ματς στην Ουκρανία. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα ήθελε δύο σετ για να προκριθεί στα προημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ.

18/01/2022

Αυτό το κανάλι θα δείξει το Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός για το Κύπελλο

Τηλεοπτική μετάδοση από το ΕΡΤ Sports θα έχει τελικά η αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον Παναθηναϊκό για την 1η αγωνιστική της Γ' φάσης του Κυπέλλου Γυναικών.

Κάλυψη από το youtube θα έχει και η αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον ΠΑΟΚ, αλλά και αυτή του Άρη με τον ΑΟ Θήρας.

Αναλυτικά η σχετική ανακοίνωση της ΕΟΠΕ έχει ως εξής:

«Ανοίγει αύριο η αυλαία της 1ης αγωνιστικής της Γ' φάσης του Κυπέλλου γυναικών με τη διεξαγωγή των πρώτων έξι αναμετρήσεων.

CEV Challenge Cup: Δύο σετ μακριά από τα προημιτελικά ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει απόψε (20:00) τη Χόροντοκ Ποντολιάνι στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Μετά τη νίκη με 1-3 στα σετ στην Ουκρανία, οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ψάχνουν δύο σετ, προκειμένου να πάρουν την πρόκριση στην οκτάδα του CEV Challenge Cup.

Σε περίπτωση που οι Ουκρανοί επικρατήσουν με 1-3, τότε η πρόκριση θα κριθεί στο ψυχοφθόρο πέμπτο (χρυσό) σετ.

18/01/2022

«Κλείδωσε» και ανακοινώνεται: Αυτή είναι η ημερομηνία της πλήρους άρσης των μέτρων μετά την ύφεση της Όμικρον

Προ των πυλών είναι η σταδιακή άρση των μέτρων για τον περιορισμό της διασποράς του κορονοϊού, μετά και την αποκλιμάκωση των κρουσμάτων.

Την Τετάρτη (19/1) θα συνεδριάσει η επιτροπή λοιμωξιολόγων για να αποφασίσει τι θα γίνει με εστίαση και γήπεδα, μετά την ύφεση της διασποράς της μετάλλαξης Όμικρον.

Εφόσον συνεχιστεί η πορεία αποκλιμάκωσης της πανδημίας σήμερα και αύριο, την Τετάρτη αναμένεται να αποφασιστεί η πρώτη χαλάρωση των μέτρων και από τη Δευτέρα 24 Ιανουαρίου να προχωρήσει η απελευθέρωση της μουσικής και να αυξηθούν κι οι θεατές στα γήπεδα.

Ερχεται και υπογράφει στον Ολυμπιακό ο Βεντ

Σε κατ' αρχήν συμφωνία με τον Γιον Βεντ ήρθε ο Ολυμπιακός. Ο Γάλλος διαγώνιος (1,98μ.), που έχει γεννηθεί στη Νέα Καληδονία, αναμένεται στην Αθήνα και εφόσον περάσει τα ιατρικά τεστ θα ενταχθεί στο ρόστερ των ερυθρόλευκων και θα τεθεί στη διάθεση του Αλμπέρτο Τζουλιάνι.

Ο 28χρονος άσος δεν έρχεται για να αντικαταστήσει τον Χέρμανς Έγκλεσκαλνς όσο δεν θα είναι διαθέσιμος, αλλά όταν ο τελευταίος επιστρέψει θα χρησιμοποιούνται οι τέσσερις από τους πέντε ξένους του ρόστερ.

17/01/2022

Volley League: Εντός έδρας νίκη για τον Φοίνικα Σύρου

Ο Φοίνικας Σύρου πιάνοντας εντυπωσιακή απόδοση στο πρώτο και δεύτερο σετ επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Μίλωνα εντός έδρας για την ένατη αγωνιστική της Volley League. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόνσκι έφτασε τους 16 βαθμούς και συνεχίζει στην τέταρτη θέση. Από την άλλη ο Μίλωνας έμεινε στους 10 και την πέμπτη θέση.

Volley League Γυναικών - 17η αγωνιστική: Στη Θέτιδα το ντέρμπι - Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Φυσιολογικά ήταν αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής στη Volley League Γυναικών, καθώς όλες οι «μεγάλες δυνάμεις» της κατηγορίας προχώρησαν με νίκες.

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός δεν είχαν κανένα πρόβλημα σε Λαμία και Ιλίσια αντίστοιχα, έφυγαν με «καθαρές» νίκες και προετοιμάζονται για τη μεταξύ τους αναμέτρηση στο Κύπελλο Ελλάδας, που θα διεξαχθεί μεσοβδόμαδα στο Ρέντη και είναι νοκ άουτ.

Volley League γυναικών: Στο… χαλαρό ΑΕΚ και Ολυμπιακός

Με το πόδι στο γκάζι συνεχίζουν ΑΕΚ και Ολυμπιακός που επικράτησαν άνετα στα παιχνίδια της 17ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία το ματς με τον Ηλυσιακό, επικρατώντας 3-0 σετ στο ρελαντί.

Οι γηπεδούχες ήταν ανταγωνιστικές μόνο στο πρώτο σετ (19-25), με τον Ολυμπιακό να καθαρίζει χωρίς πρόβλημα τα δύο επόμενα.

Με τους τρεις βαθμούς ο Ολυμπιακός πλησίασε στους 7 βαθμούς τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, ενώ ο Ηλυσιακός βρίσκεται στην προτελευταία θέση με 4 βαθμούς.

15/01/2022

Η βαθμολογία της Volley League - Αμετάβλητη η κορυφή

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα της Volley League μετά τη νίκη του στην Κρήτη επί του ΟΦΗ την ένατη αγωνιστική.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα στο Ηράκλειο και έφτασε σε ακόμη ένα τρίποντο. Ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 24 βαθμούς και εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος.

Στη δεύτερη θέση είναι ο Ολυμπιακός με 23 βαθμούς. Η ομάδα του Πειραιά, στο ντεμπούτο του Αλμπέρτο Τζουλιάνι πήρε άνετη νίκη κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας, που κατέβηκε με 9 παίκτες στο ματς.

ΒΙΝΤΕΟ: Πέρασε από την Κρήτη, συνεχίζει στην κορυφή ο Παναθηναϊκός

Μια ακόμα νίκη πήρε ο Παναθηναϊκός που επιβλήθηκε 3-0 σετ του ΟΦΗ στην ένατη αγωνιστική της Volley League ανδρών.

Οι «πράσινοι» δεν αντιμετώπισαν προβλήματα και συνεχίζουν στην κορυφή της βαθμολογίας, έναν βαθμό πάνω από τον Ολυμπιακό, ο οποίος νωρίτερα επικράτησε 3-0 σετ του Φίλιππου Βέροιας.

Πλέον, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου στρέφει την προσοχή της στη ρεβάνς των «16» του Challenge Cup κόντρα στην Ποντολιάνι, όπου πάει έχοντας το προβάδισμα πρόκρισης.

15/01/2022

Διπλό του Ολυμπιακού στη Βέροια στο ντεμπούτο Τζουλιάνι

Ο Ολυμπιακός δε δυσκολεύθηκε απέναντι στον Φίλιππο και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ για την ένατη αγωνιστική της Volley League.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Πειραιά έφτασε τους 23 βαθμούς και προσπέρασαν εκ νέου τον ΠΑΟΚ που το βράδυ της Παρασκευής επιβλήθηκε με 3-0 σετ της Κηφισιάς. Ο Φίλιππος από την άλλη έμεινε στους 3 βαθμούς και την έβδομη θέση.

Η ομάδα της Βέροιας, που αγωνίστηκε με μόλις 9 παίκτες είχε τρομερά δύσκολο έργο απέναντι στην ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι. Οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλαν τον ρυθμό τους από το ξεκίνημα του ματς και δε ζορίστηκαν στο ελάχιστο.

Volley League: Εύκολη νίκη για τον ΠΑΟΚ

Η δράση επανήλθε στη Volley League με τον ΠΑΟΚ να νικάει με 3-0 σετ την Κηφισιά εντός έδρας και να ανεβαίνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας έναν αγώνα παραπάνω από τους Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό.

Ήταν το εναρκτήριο παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής με τον ΠΑΟΚ να πετυχαίνει την 7η νίκη του και να ανεβαίνει στους 22 βαθμούς, έναν περισσότερο από το «τριφύλλι» και τους «ερυθρόλευκους». Η Κηφισιά φάνηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική στο πρώτο σετ, όμως δεν μπόρεσε να αποφύγει την 7η ήττα της.

Τα σετ: 25-23, 25-20, 25-18

14/01/2022

ΒΙΝΤΕΟ: Αγκαλιά με την πρόκριση στους «8» του Challenge Cup ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός πέρασε σαν παγοθραυστικό από τη χιονισμένη Ουκρανία κι έστρωσε δρόμο πρόκρισης για τους «8» του Challenge Cup με το θριαμβευτικό 3-1 επί της αήττητης μέχρι σήμερα, Ποντολιάνι.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου θέλει να κατακτήσει δύο σετ στον επαναληπτικό του Αγίου Θωμά (18/1, 20:00) για να σφραγίσει την πρόκριση στα προημιτελικά. Ο Παναθηναϊκός προκρίνεται ακόμη και αν ηττηθεί με 3-2 σετ. Σε περίπτωση που η Ποντιλιάνι πάρει τη νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ τότε η πρόκριση θα κριθεί στο «χρυσό» σετ.

Live Streming: Όροντοκ - Παναθηναϊκός 1-3 (24-26, 23-25, 25-20, 22-25)

Δείτε μέσω live streaming το ματς του Παναθηναϊκού με την Έπισεντρ Ποντολιάνι Όροντοκ για τη φάση των «16» του Τσάλεντζ Καπ βόλεϊ ανδρών.

Το «τριφύλλι» θέλει ένα καλό αποτέλεσμα για να έχει το πάνω χέρι για την πρόκριση εν όψει του επαναληπτικού (18/1, 20:00) στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

CEV Challenge Cup: Θέλει να βάλει τις βάσεις πρόκρισης κόντρα στην Όροντοκ ο Παναθηναϊκός

Μετά από περίπου έναν μήνα, ο Παναθηναϊκός επιστρέφει στις αγωνιστικές υποχρεώσεις, αντιμετωπίζοντας στις 6:00 το απόγευμα την Επισέντερ Ποντολιάνι Όροντοκ στον πρώτο αγώνα για τους «16» του CEV Challenge Cup.

Οι πράσινοι αγωνίστηκαν για τελευταία φορά στις 19 Δεκεμβρίου, όταν επικράτησαν εκτός έδρας της Κηφισιάς για την 8η αγωνιστική της Volley League και βρίσκονται από το βράδυ της Δευτέρας στο Όροντοκ στη δυτική Ουκρανία.

Εντός έδρας ήττα και τώρα... τρέξιμο για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 3-1 σετ από την πορτογαλική Μπαστάρδο εντός έδρας στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «16» του Challenge Cup βόλεϊ ανδρών. Πλέον χρειάζεται στη ρεβάνς που θα γίνει στην Πορτογαλία, νίκη με το ίδιο σκορ ή με 3-0 σετ για να ελπίζει για την πρόκριση στα προημιτελικά στο «χρυσό» σετ.

Πάει πίσω η χαλάρωση των μέτρων στα γήπεδα

Όλα δείχνουν πως τα μέτρα στα γήπεδα θα πάρουν παράταση, αφού ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γιάννης Οικονόμου, μιλώντας σε τηλεοπτικό σταθμό, δεν άφησε πολλές ελπίδες για να αρθεί ή έστω να χαλαρώσει το μέτρο της πληρότητας του 10% με «ταβάνι» τα 1.000 άτομα.

CEV Challenge Cup: Ψάχνει βήμα πρόκρισης ο ΠΑΟΚ

Στη «μάχη» του πρώτου αγώνα των «16» του Challenge Cup μπαίνει ο ΠΑΟΚ που υποδέχεται στις 5:00 το απόγευμα την πορτογαλική Φόντε Μπαστάρντο Αζόρες.

Ο Δικέφαλος του Βορρά θέλει να κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκριση του στους «8» απέναντι σε μια ομάδα που, όπως σημείωσε ο Γιάννης Καλμαζίδης, μπορεί να αποδειχθεί πολύ επικίνδυνη.