Νίκησε την Μακάμπι η Αρμάνι στην πρεμιέρα του «Παύλος Γιαννακόπουλος»

Η Αρμάνι ήταν σαφώς καλύτερη από τη Μακάμπι -με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο- και έφτασε εύκολα στη νίκη με 80-71 στην πρεμιέρα του 4ου τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος»

Η πρωταθλήτρια Ιταλίας ήταν εξαιρετική σε άμυνα και επίθεση για τρία δεκάλεπτα και περιμένει τον αντίπαλό της στον τελικό του Σαββάτου (24/9, 21:00), εκεί που υπενθυμίζουμε πως θα αγωνιζόταν έτσι κι αλλιώς μετά το αίτημα της Μακάμπι να αγωνιστεί στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας, ώστε να προλάβει την πτήση για την επιστροφή στο Ισραήλ.

Η Μακάμπι μπήκε με περισσότερη ενέργεια στο ματς και με την καλή της άμυνα βρήκε πόντους στον αιφνιδιασμό για να πάρει προβάδισμα με 9-2 στο 4'. Οι Ιταλοί είχαν «κολλήσει» στην επίθεση, την ίδια στιγμή που η ομάδα του Κάτας έφτασε για πρώτη φορά στο ματς στο +10 (14-4) στο 6'. Στο 9' οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν με 24-12, με το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει τη Μακάμπι μπροστά με 24-15.

Διαφορετική η εικόνα στην εκκίνηση του δεύτερου δεκαλέπτου, με την Αρμάνι να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση, να ανεβάζει την πίεση στην άμυνα και να «τρέχει» σερί 9-0, μειώνοντας σε 25-24, με την πρωταθλήτρια Ιταλίας να ισοφαρίζει σε 26-26 στο 5', την ίδια στιγμή που η ομάδα του Κάτας είχε σκοράρει μόλις έναν πόντο κι αυτόν από βολές. Η Αρμάνι είχε πλέον ξεκάθαρα το μομέντουμ και έφτασε και στο +6 (28-34), με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τους Ιταλούς μπροστά με 32-37 και τον Μήτρου-Λονγκ να είναι πρωταγωνιστής με 11 πόντους.

Στο ίδιο μοτίβο και η έναρξη της τρίτης περιόδου, με την Αρμάνι να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε και στο 23' να φτάνει για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (34-44). Στο 16' η ιταλική ομάδα προηγήθηκε με 36-47, με τη Μακάμπι να δυσκολεύεται και πάλι να βρει σκορ στην επίθεση. Η ομάδα του Κάτας βρήκε προς στιγμή πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Μπόλντγουιν, μειώνοντας σε 42-47, με την Αρμάνι ωστόσο να απαντάει με τρία συνεχόμενα τρίποντα του Ρίτσι και να διαμορφώνει το 42-56 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η πρωταθλήτρια Ιταλίας ήταν απόλυτη κυρίαρχη στο παρκέ και στην τέταρτη περίοδο, με την Αρμάνι να φτάνει στο 34' στο 48-63, με τον ΝτεΣόν Τόμας να μπαίνει στη επιθετική εξίσωση της ομάδας του Μεσίνα, την ίδια στιγμή που η Μακάμπι έβρισκε σκορ μόνο από τους Μπόλντγουιν και Πόιθρες. Οι Ιταλοί στο 36' προηγήθηκαν με 54-71, στη μεγαλύτερη ως τότε διαφορά στο ματς, φτάνοντας τελικά στην επικράτηση με 71-80.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 32-37, 42-56, 71-80