«Διέλυσε» τον Προμηθέα στην Πάτρα ο Ολυμπιακός κι έκανε εύκολα το 2-0

Ο Ολυμπιακός έδωσε άλλο ένα επιθετικό ρεσιτάλ, έβαλε στα... καλάθια τον Προμηθέα (102-72) και έφτασε πολύ εύκολα στο 2-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πολύ ορεξάτοι στην Πάτρα και έφτασαν άνετα στο 2-0, μέσα από ένα «επιθετικό σεμινάριο». Όπως και στο πρώτο ματς, ο Προμηθέας μπόρεσε να αντισταθεί μόνο στην 1η περίοδο, καθώς η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πάτησε το... γκάζι στη συνέχεια και ξέφυγε, παίζοντας ουσιαστικά και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Ο φορμαρισμένος Σάσα Βεζένκοφ σημείωσε ακόμα ένα double - double (20 πόντοι, 10 ριμπάουντ), με τον Χασάν Μάρτιν να είναι κυρίαρχος στη ρακέτα (17π. με 8/9 δίποντα και 6ρ.) και τον Κώστα Σλούκα να οργανώνει την ομάδα του με τον σωστό τρόπο (6ασ.). Πήρε χρόνο ο Κουίνσι Έισι (6π., 1ρ. σε 17'). Πρώτος σκόρερ των ηττημένων ο Μάρκους Φόστερ (19π. με 9/15 σουτ), με τους Πατρινούς να δείχνουν ξανά πως δεν μπορούν να ακολουθήσουν το τέμπο των Πειραιωτών.

Το τρίτο ματς θα γίνει στο ΣΕΦ το Σάββατο (4/6, 20:00), με τον Ολυμπιακό να απέχει πια μια νίκη από την επιστροφή του στους τελικούς της Basket League.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν μοιρασμένο (7-6 στο 5'), με τα δύο γρήγορα φάουλ του Μουσταφά Φαλ να τον απενεργοποιούν από νωρίς. Ο Ολυμπιακός μέτρησε 5λ. στο 7' (14-13), όμως με την παρουσία του Κώστα Σλούκα ηρέμησε στο επιθετικό σκέλος και βρήκε τις λύσεις, κόντρα στους βελτιωμένους σε σχέση με το Game 1 Πατρινούς (18-20). Ο Σάσα Βεζένκοφ ξεχώρισε στην 1η περίοδο με 8 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Η second unit του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε καλή δουλειά στην άμυνα και με τον Κούνσι Έισι σε ρόλο απρόσμενου πρωταγωνιστή (δύο τρίποντα) οι φιλοξενούμενοι «άγγιξαν» διψήφιες διαφορές στο 14' (24-33), στις οποίες έφτασαν δια χειρός Σλούκα (26-38 στο 17'). Από την άλλη μεριά, ο Μάκης Γιατράς δεν είχε επιθετικές σταθερές πλην των Μάρκους Φόστερ - Δημήτρη Αγραβάνη (8π. έκαστος) και οι πρωτοπόροι του φετινού πρωταθλήματος έβαλαν βάσεις για το διπλό (31-46 στο 20').

Ο Φαλ επέστρεψε ξεκούραστος στην επανάληψη και... έβαλε τον Προμηθέα στα καλάθια (37-56 στο 23' με δύο γκολ - φάουλ του Γάλλου σέντερ), κερδίζοντας και το 4ο φ. του Αγραβάνη. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν αντίπαλο στη ρακέτα και έφτασαν στο +25 (39-64 στο 25') με τον ανίκητο Χασάν Μάρτιν να... συνεχίζει το έργο του Φαλ, την ώρα που ο απρόσεκτος Προμηθέας έκανε λάθη, έχανε τα ριμπάουντ και αστοχούσε πίσω από τα 6,75μ. (2/11 3π.). Ήταν φανερό πως οι Κυπελλούχοι Ελλάδας είχαν πατήσει το... γκάζι, γεγονός που αποτυπώθηκε και στο σκορ του ταμπλό στο 30' (53-75), με τον Μάρτιν να έχει 16 πόντους (10π. στην 3η περίοδο).

Το «ερυθρόλευκο κρεσέντο» συνεχίστηκε και στο 4ο δεκάλεπτο με τη διαφορά να «φλερτάρει» με τους 30π., καθώς ο Σλούκας οργάνωσε και ο Βεζένκοφ εκτελούσε για το 57-86 (33'). Τελικά, το «φράγμα» των 30π. έσπασε με τρίποντο και φάουλ του Γιαννούλη Λαρεντζάκη (59-91 στο 34'), με το φινάλε του αγώνα να έχει μετατραπεί σε τυπική διαδικασία και τον Γιατρά να ανοίγει αρκετά το ροτέισιον και να δοκιμάζει μια ελληνική πεντάδα. Το τελικό 72-102 βρήκε τον Ολυμπιακό να κάνει το 2-0 εύκολα και να βρίσκεται πια μια «ανάσα» από τους τελικούς της Basket League.

Τα Δεκάλεπτα: 18-20, 31-46, 53-75, 72-102.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.