Φιλική ισοπαλία για ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό στη Θεσσαλονίκη

Ισόπαλοι με 2-2 σετ αναδείχθηκαν ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός στο PAOK Sports Arena, στο πλαίσιο της δεύτερης φιλικής τους αναμέτρησης. Κορυφαίες η Κάφρεϊ και η Ανθούλη, με 17 πόντους αμφότερες.

Οι «ασπρόμαυρες» του Μάρκο Φενόλιο υποδέχθηκαν το σύνολο του Μπράνκο Γκάιτς για δεύτερη διαδοχική ημέρα στο «Παλατάκι», με τις δύο ομάδες να κατακτούν από δύο σετ στην άτυπη... ρεβάνς, μετά τη φιλική επικράτηση του ΠΑΟΚ που προηγήθηκε.

Ο Δικέφαλος βασίστηκε επιθετικά κυρίως στην Κάφρεϊ (17 πόντους), με την Κρολ να ακολουθεί με συνέπεια (10 πόντους), ενώ Ανθούλη και Νικολογιάννη (14 πόντους) ήταν οι «σταθερές» των φιλοξενούμενων.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, 8-7. Ο Παναθηναϊκός έπειτα πήρε μια σημαντική διαφορά σε κομβικό σημείο, 13-21 και διατηρώντας την, οι «πράσινες» με 18-25 έκαναν το 0-1.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε βελτιωμένος στο δεύτερο σετ και απέκτησε από νωρίς τα ηνία τα οποία έδειχνε να διατηρεί σταθερά, 16-10. Έχοντας υψηλή απόδοση, τόσο στην υποδοχή, όσο και στην επίθεση, τελικά ισοφάρισε στα σετ, κατακτώντας το δεύτερο με 25-18, 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Μάρκο Φενόλιο άνοιξε περισσότερο το ροτέισον, περνώντας στο παιχνίδι τις Παπαδόπουλου και Λιάγκη στις θέσεις των Ξανθοπούλου και Κρολ. Οι γηπεδούχες βασιζόμενες στο κέντρο τους έβρισκαν λύσεις, ωστόσο ο Παναθηναϊκός κρατούσε μία διαφορά από την αρχή μέχρι και τα μέσα, 12-16, με το σετ τελικά να καταλήγει στις «πράσινες» με 20-25, αποκτώντας έτσι ξανά το προβάδισμα, 1-2.

Στο τέταρτο σετ ο τεχνικός του ΠΑΟΚ έδωσε πολύτιμο χρόνο στις αθλήτριες οι οποίες δεν αγωνίστηκαν στο πρώτο φιλικό, θέλοντας να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα. Έχοντας σε καλή μέρα την Κάφρεϊ, το σετ οδηγήθηκε σε «παράταση» σε δύο περιπτώσεις, 24-24 και 26-26, με τον ΠΑΟΚ τελικά να κάνει το 2-2 με 28-26, και το παιχνίδι να τελειώνει ισόπαλο.