Λαύριο-Κολοσσός

Σπουδαίο «διπλό» με ανατροπή για τον Κολοσσό στο Λαύριο

Ένα ακόμα καθοριστικό βήμα για να τερματίσει στην πρώτη τετράδα της Basket League έκανε ο Κολοσσός, που πέτυχε τρομερή ανατροπή και νίκησε με 84-81 το Λαύριο εκτός έδρας για την 20η αγωνιστική.

Οι Ροδίτες βρέθηκαν να χάνουν με 7 πόντους διαφορά δύο λεπτά πριν από το τέλος, ωστόσο κατέθεσαν ψυχικά χαρίσματα και ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση.

Με τον Αμινού και τον Κακλαμανάκη να εκτελούν, το Λαύριο ξεκίνησε καλύτερα (8-4) στο πρώτο δίλεπτο, ωστόσο οι Ροδίτες απάντησαν με σερί 5-0. Με σερί 9-0, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +8 (21-13 στο 8’), αλλά η ομάδα του Ηλία Καντζούρη απάντησε στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου (24-18).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν την κατάσταση στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ωστόσο ο Κολοσσός απάντησε: με τον Φλόιντ να παίρνει… φωτιά, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 14-0 (!) και μετέτρεψαν το 29-21 σε 29-35 (17’). Με τους Γερομιχαλό και Γουίλιαμς να μπαίνουν στην εξίσωση, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ανέτρεψε την κατάσταση και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με +2 (43-41).

Οι παίκτες του Λαυρίου ξεκίνησαν καλύτερα και στην τρίτη περίοδο: με τον Βον να δίνει λύσεις, έτρεξαν επιμέρους σκορ 9-2 και απομακρύνθηκαν με +9 (52-43 στο 24’). Παρ’ όλα αυτά, οι νησιώτες αντέδρασαν και ισοφάρισαν (61-61), με τους Ξανθόπουλο και Φλόιντ να εκτελούν επιθετικά. Με τρίποντο του Νικολαΐδη, οι γηπεδούχοι μπήκαν στο τρίτοδεκάλεπτο έχοντας «αέρα» τριών πόντων (64-61).

Μια απ’ τα ίδια και στην αφετηρία της τέταρτης περιόδου, με τους παίκτες του Σερέλη να τρέχουν σερί 8-0 και να ξεφεύγουν (72-63 στο 32’). Η απάντηση των «θαλασσί» ήρθε με σερί 7-0, αλλά κάπου εκεί η ομάδα του Ηλία Καντζούρη βραχυκύκλωσε επιθετικά. Με τρίποντο του Μουράτου, οι «μεταλλωρύχοι» ξέφυγαν με +7 (79-72), δύο λεπτά πριν από το τέλος.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ροζ φύλλο θα καταλήξει στα χέρια του Λαυρίου, ήρθε η απίθανη ανατροπή από τον Κολοσσό, που έτρεξε σερί 10-0 με πρωταγωνιστή τον Μομίροφ, ο οποίος πέτυχε δύο μεγάλα τρίποντα κι έφερε την ομάδα του στο +3 (79-82 στα 22’’). Οι Μουράτος και Φλόιντ ευστόχησαν από τη γραμμή των βολών, όμως ο αρχηγός των γηπεδούχων αστόχησε σε τρίποντο με τη λήξη του αγώνα και κάπως έτσι παρέμεινε το 81-84.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-41, 64-61, 81-84.