ΒΙΝΤΕΟ - Επιστροφή στις νίκες για τη Λάτσιο

Πήρε φόρα η Λάτσιο! Μετά από το εντυπωσιακό 4-2 επί της Φέγενορντ την περασμένη Πέμπτη στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Europa League η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι συνέχισε στο δρόμο των επιτυχιών και στην Serie A, καθώς επιβλήθηκε 2-0 της Βερόνα στο "Ολίμπικο" με τα γκολ των Ιμόμπιλε και Αλμπέρτο και επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα μετά από την εκτός έδρας ισοπαλίας με την Σαμπντόρια (1-1) και την εντός έδρας ήττα από την Νάπολι (1-2).

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο και η κάθε ομάδα είχε από μία μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ (δοκάρι για τους Ρωμαίους ο Μπάσιτς με μακρινό σουτ, δοκάρι για τους Βερονέζους ο Ανρί στις καθυστερήσεις), όμως στο δεύτερο οι αετοί ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 68ο λεπτό έλυσαν τον γόρδιο δεσμό με τον "συνήθη ύποπτο" Ιμόμπιλε, ο οποίος μετά από σέντρα από τα δεξιά του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και εκτέλεσε τον Μοντιπό (1-0).

Η Βερόνα φλέρταρε με την ισοφάριση στο 90+2' με το σουτ του Ίλιτς από πλεονεκτική θέση όμως ο Προβεντέλ έκανε σπουδαία επέμβαση και στο 90+5' η Λάτσιο "κλείδωσε" τους τρεις βαθμούς, με τον Αλμπέρτο να γράφει το τελικό 2-0 με ωραίο συρτό σουτ και να υπογράφει την τρίτη νίκη των πρωτευουσιάνων στο πρωτάθλημα και την πρώτη εκτός έδρας ήττα της Βερόνα.

ΛΑΤΣΙΟ: Προβεντέλ, Λάτσαρι (76' Χισάι), Πάτρικ, Καζάλε, Μάρουσιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Αντόνιο (65' Βεσίνο), Μπάσιτς (55' Αλμπέρτο), Άντερσον (65' Καντσελιέρι), Ιμόμπιλε, Τζακάνι

ΒΕΡΟΝΑ: Μοντιπό, Τσεκερίνι (61' Καμπάλ), Χίεν, Κόπολα, Τερατσάνο (61' Ντεπάολι), Βελόσο (36' Ταμέζε), Ίλιτς, Ντόιγκ, Λάζοβιτς (70' Χρούστιτς), Λαζάνια (70' Καλόν), Ανρί