ΒΙΝΤΕΟ - Η Μόντσα «ταπείνωσε» τη Γιουβέντους

Η Μόντσα "φλέγεται" μέσα από εκρήξεις χαράς, ευφορίας και ενθουσιασμού!

Η νεοφώτιστη στην Serie A, ομάδα που συνιστά δημιούργημα των Σίλβιο Μπερλουσκόνι και Αντριάνο Γκαλιάνι, εκμεταλλεύτηκε την κάκιστη αγωνιστική κατάσταση στην οποία βρίσκεται η Γιουβέντους από την αρχή της σεζόν και την τιμώρησε παραδειγματικά, παίρνοντας τη νίκη με 1-0 και πανηγυρίζοντας το παρθενικό τρίποντο στην ιστορία της στην κορυφαία κατηγορία του ιταλικού πρωταθλήματος.

Το χρυσό γκολ των γηπεδούχων είχε την υπογραφή του Γκιτκιάερ στο 74ο λεπτό που ήταν μία από τις αλλαγές του Ραφαέλε Παλαντίνο (ντεμπούτο στον πάγκο της, διαδέχτηκε τον απολυθέντα Στρόπα πριν λίγα 24ωρα), με την Γιουβέντους από την πλευρά της να πληρώνει το γεγονός πως έπαιζε από το 41' με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ντι Μαρία με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Αντίθετα, η Λάτσιο άφησε πίσω της την βαριά ήττα με 5-1 από την Μίντιλαντ στο Europa League και «ξέσπασε» στην Κρεμονέζε, νικώντας την εκτός έδρας με το ευρύ 4-0. Οι «λατσιάλι» ουσιαστικά «καθάρισαν» το τρίποντο από το πρώτο ημίχρονο, με τον Τσίρο Ιμπομπιλε να σκοράρει δις (7’ και 21 με πέναλτι), πριν ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 3-0 (45’). Το 4-0 διαμόρφωσε ο Πέδρο (79’). Η Κρεμονέζε παραμένει ακόμα χωρίς νίκη, ενώ αυτή ήταν η πέμπτη της ήττα σε επτά ματς.

Στον δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε και η Φιορεντίνα. Οι «βιόλα» είχαν ξεκινήσει τη σεζόν στο πρωτάθλημα με νίκη επί της Κρεμονέζε, ωστόσο στη συνέχεια ήρθε ο… κατήφορος για τον σύλλογο της Φλωρεντίας, που έμεινε χωρίς τρίποντο για πέντε συνεχόμενα παιχνίδια. Πλέον, η Φιορεντίνα γύρισε «σελίδα» και κέρδισε 2-0 τη Βερόνα στο «Αρτέμιο Φράνκι», με τα γκολ των Ικονέ (13’) και Γκονζάλες (90’).

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Σαλερνιτάνα - Λέτσε 1-2 (55' αυτ. Γκονζάλεθ / 43' Σισάι, 83' Στρεφέτσα)

Μπολόνια - Έμπολι 0-1 (75' Μπαντινέλι)

Σπέτσια - Σαμπντόρια 2-1 (12' αυτ. Μουρίγιο, 72' Ενζολά / 11' Σαμπίρι)

Τορίνο - Σασουόλο 0-1 (90+3' Άλβαρες)

Ουντινέζε - Ίντερ 3-1 (22' αυτ. Σκρίνιαρ, 85' Μπιγιόλ, 90+3 Αρσλάν / 5' Μπαρέλα)

Κρεμονέζε - Λάτσιο 0-4 (7' 21' πεν. Ιμόμπιλε, 45+2' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 79' Ροντρίγκες)

Φιορεντίνα - Βερόνα 2-0 (13' Ικονέ, 90' Γκονσάλες)

Μόντσα - Γιουβέντους 1-0 (74' Γκιτκιάερ)

18/09 19:00 Ρόμα - Αταλάντα

18/09 21:45 Μίλαν - Νάπολι