ΑΕΚ

LIVE: ΑΕΚ - Ριέκα 2-2 - Τελικό

Τελείωσε ο αγώνας στο ΟΑΚΑ. ΑΕΚ και Ριέκα αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 με την "Ένωση" να χάνει την ευκαιρία να προκριθεί από απόψε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

90': Αλλαγή για τη Ριέκα. Ο Τσνιτς στη θέση του Πάβιτσιτς.

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων. Διανύουμε το πρώτο εξ' αυτών.

90': Κεφαλιά του Κονέ ύστερα από φάουλ του Μπακασέτα η μπάλα πέρασε άουτ.

89': Δοκάρι για την ΑΕΚ! Ο Αραούχο με διπλή προσπάθεια και τσίμπημα της μπάλα έστειλε την μπάλας στο οριζόντιο.

87': Ατομική ενέργεια του Λιβάγια, όμως ο Πρσάλκο τον πρόλαβε πριν τελειώσει την φάση.

85': Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Πατίτο αντί του Λάζαρου.

81': Αλλαγή για την Ριέκα. Ο Πούλιτς αντί του Γκαβράνοβιτς.

80': Κίτρινη κάρτα στον Γκαβράνοβιτς για φάουλ στον Βράνιες.

77': Ο Λάζαρος πέρασε κάθετα στον Αραούχο, όμως ο Αργεντινός δεν κατάλαβε την σκέψη του συμπαίκτη του.

72': Σέντρα του Μπακάκη προς τον Κονέ, βγήκε και μάζεψε ο Πρσάλκο.

69': Αλλαγή για την Ριέκα. Ο Κρβζιτς αντί του Ακόστι.

68': Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Κονέ στη θέση του Γαλανόπουλο. Πρώτη εμφάνιση του Παναγιώτη Κονέ με τη φανέλα της Ένωσης μετά από 9 χρόνια.

68': Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, η μπάλα πέρασε άουτ.

63': O Αραούχο χάνει ένα απίστευτο γκολ. Και να σκόραρε δεν θα είχε νόημα. Η φάση θεωρείται ως μη γενόμενη, γιατί ο Αργεντινός έχει (σωστά) υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ.

62': Ακυρώνεται γκολ της ΑΕΚ! Ο Αραούχο πήρε την κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως ο βοηθός σφύριξε επιθετικό φάουλ στον Ζούτα.

60': Συνεχίζει να πιέζει η ΑΕΚ!

ΓΚΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ στο 55' με τον Χριστοδουλόπουλο. Ο Μπακασέτας εκτέλεσε ωραία το φάουλ ο Πρσαλκο βγήκε αλλά δεν έδιωξε σωστά και ο Λάζαροςέστειλε με κεφαλιά την μπάλα στην κενή εστία.

54': Ο Ζούτα κόβει με φάουλ του Μπακασέτα. Και πάλι ο Γκεστράνιους δεν δίνει κάτι.

50': Φάση για την ΑΕΚ. Ο Μπακάκης έκανε σέντρα στο δεύτερο δοκάρι αλλά ο Αραούχο νικήθηκε στον αέρα.

47': Μακρινό και αδύναμο σουτ του Σιμόες, μπλόκαρε εύκολα ο Πρσκαλο.

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

Η βαθμολογία αυτή τη στιγμή: 1. Μίλαν 11 (11-4), 2. ΑΕΚ 6 (5-5), 3. Ριέκα 6 (9-11), Αούστρια 4 (9:14).

Τελείωσε το πρώτο ημίχρονο στο ΟΑΚΑ.

ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Αραούχο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου. Σέντρα του Μπακάκη από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Αραούχο που με εξαιρετική προβολή την έστειλε στα δίχτυα.

43': Πρώτη φορά που η ΑΕΚ άνοιξε ωραία το παιχνίδι της, η μπάλα βγήκε στον Λόπες όμως η σέντρα του από τα αριστερά πέρασε απευθείας άουτ.

41': Κίτρινη κάρα στον Λόπες για θέατρο. Ο μπακ της Ένωσης ζήτησε πέναλτι, όμως σε αυτή τη φάση δεν υπήρχε κάτι.

40': Νέα αδράνεια στην άμυνα της ΑΕΚ. Ο Γκαβράνοβιτς μπήκε στην περιοχή, ο Ανέστης δεν βγήκε σωστά αλλά επιθετικός της Ριέκα δεν τελείωσε τη φάση και η μπάλα πέρασε κόρνερ.

36': Διαμαρτυρίες για πέναλτι από τους παίκτες της ΑΕΚ. Ο Αραούχο πήρε την μπάλα απ' τον Έλεζ, ο οποίος τον βρήκε χαμηλά στο πόδι όμως ο διαιτητής άφησε κακώς το παιχνίδι να συνεχιστεί.

32': Σκληρό φάουλ του Βέσοβιτς στον Λάζαρο, ο ρέφερι κακώς δεν του έβγαλε κάρτα.

4-4-1-1 η διάταξη της ΑΕΚ μετά την αλλαγή.

30': Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γκάλο δίνει τη θέση του στον Λιβάγια.

ΓΚΟΛ για την Ριέκα στο 26'. Κεφαλιά του Βράνιες προς τα πίσω, ο Γκοργκόν πήρε την μπάλα και με δυνατό σουτ νίκησε τον Ανέστη και έκανε το 2-0 για τους Κροάτες.

20': Κι άλλο δοκάρι για την Ριέκα! Οι Κροάτες έβγαλαν αντεπίθεση, ο Γκόργκον έπιασε σουτ και η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Ανέστη.

18': Κίτρινη κάρτα στον Γκόργκον.

16': Δοκάρι για την Ριέκα. Έπειτα από κόρνερ, ο Ζούπαριτς σημάδεψε με κεφαλιά το δοκάρι του Ανέστη.

Πιάστηκε στον ύπνο η άμυνα της Ένωσης, που δεν έχει μπει καθόλου καλά.

ΓΚΟΛ για την Ριέκα στο 9'. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Ακόστι πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Γκόργκον με δεύτερη νίκησε τον Ανέστη.

4': Μεγάλη ευκαιρία για την Ριέκα. Ο Γκόργκον βγήκε στην πλάτη του Λόπες, όμως η πάσα του στον αμαρκάριστο Γκαβράνοβιτς δεν ήταν καλή και πέρασε παράλληλα.

3': Μακρινό σουτ του Μπράνταριτς, ο Βράνιες έβαλε την κόντρα και η μπάλα δεν έφτασε στον Ανέστη.

Άρχισε ο αγώνας στο ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ υποδέχεται στο ΟΑΚΑ την Ριέκα για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Europa League και θέλει την νίκη για να... αγκαλιάσει την πρόκριση στους «32» της διοργάνωσης.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

AEK: Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μπακασέτας, Χριστοδουλόπουλος, Αραούχο.

Ριέκα: Πρσκάλο, Βέσοβιτς, Ζούπαριτς, Ελεζ, Ζούτα, Μπράνταριτς, Μάλετς, Πάβιτσιτς, Ακόστι, Γκαβράνοβιτς, Γκοργκόν.