ΟΑΚΑ

LIVE: ΑΕΚ - Απόλλων 0-0 - Τελικό

Τελείωσε ο αγώνας στο ΟΑΚΑ. Μεγάλη γκέλα για την ΑΕΚ το τελικό 0-0. Ο Απόλλων πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.

92': Σέντρα από τα δεξιά του Σιμόες, η μπάλα πέρασε από όλους και άουτ.

91': Σουτ του Κλωναρίδη, η μπάλα περνά εκτός εστίας. Ελέγχει απόλυτα τη φάση ο Τσόβιτς.

Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

90': Πήγε να σοκάρει την ΑΕΚ ο Αλμπάνης, αλλά δύο φορές ο Μπακάκης του είπε «όχι».

89': Πρόβλημα έχει ο Σιμόες που απλά τώρα βρίσκεται στο γήπεδο και δεν μπορεί να τρέξει.

87': Κίτρινη κάρτα στον Αραούχο για πολύ σκληρό φάουλ στον Κοντοέ, που κάλυψε σωτήρια την άμυνα της ομάδας του.

83': Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Εκτός ο Ντάσιος, μέσα ο Μπιτζιμίν

80': Σουτ του Λάζαρου μέσα από την περιοχή η μπάλα άουτ. Στην ίδια φάση ο Παπάζογλου εμπόδισε τον Λαμπρόπουλο να κινηθεί προς την μπάλα ο διαιτητής θα μπορούσε και πάλι να δείξει την άσπρη βούλα.

77': Σέντρα του Γκάλο, ο Σιμόες με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.

73': Εκτέλεση κόρνερ του Λάζαρου, η μπάλα στα χέρια του Τσόβιτς.

72': Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Μενδρινός αντί του Ανιέτε.

70': Διαμαρτυρίες του Λάζαρου για ένα φάουλ του Κοντοέ, ο οποίος χρησιμοποίησε το χέρι του και δεν του επέτρεψε να συνεχίσει την προσπάθειά του.

69': Ο Λάζαρος ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

68': Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ έξω από την περιοχή, το έκανε ο Χουάρες στον Λιβάγια.

66': Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Κλωναρίδης στη θέση του Γαλανόπουλου.

59': Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Αλμπάνης μπήκε στην περιοχή όμως δεν βρέθηκε κανείς για να την σπρώξει στα δίχτυα.

58': Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Καστιγέχος αντί του Ελμπάζ.

57': Κάθετη στον Αραούχο, ο Τσόβιτς πρόλαβε και βρήκε την μπάλα και καθάρισε τη φάση. Δεν υπήρχε κάτι παρότι έπεσε ο Αργεντινός.

56': Αλλαγή για την ΑΕΚΟ Λάζαρος αντί του Λόπες.

54': Ο Λόπες φώναξε για ένα μαρκάρισμα του Ντάσιου έξω από την περιοχή, δεν φάνηκε να υπάρχει κάτι. Στη συνέχεια όμως ο διαιτητής έδωσε κακώς φάουλ του Κονέ στον Παπάζογλου. Ο αμυντικός του Απόλλωνα φάνηκε να πέφτει μόνο τους.

54': Κίτρινη κάρτα στον Ανιέτε για φάουλ στον Λαμπρόπουλο. Σωστή.

51': Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Κονέ αντί του Μπακασέτα.

50': Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λιβάγια βρήκε με σέντρα τον αμαρκάριστο Μπακασέτα, ο οποίος με σκαστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω στον Τσόβιτς. Θα μπορούσε να κάνει καλύτερο τελείωμα. Αντιμετωπίζει πρόβλημα ο Μπακασέτας, ο Κονέ θα μπει λογικά στη θέση του.

Άρχισε το δεύτερο 45λεπτο. Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.

Τελείωσε το πρώτο ημίχρονο στο ΟΑΚΑ.

42': Πρώτη τελική για τον Απόλλωνα. Ωραίο γύρισμα του Ελμπάζ που δοκίμασε και το πόδι του έξω από την περιοχή, όμως έστειλε την μπάλα άουτ.

40': Κεφαλιά του Σιμόες ύστερα από κόρνερ, η μπάλα πέρασε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Τσόβιτς.

38': Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Φοβερός συνδυασμός των Λόπες και Λιβάγια, ο δεύτερος έσπασε στον Πορτογάλο ο οποίος πλάσαρε δίπλα απ' την εστία.

36': Κίτρινη κάρτα στον Χουάρες ο οποίος εμπόδισε τους παίκτες της ΑΕΚ να εκτελέσουν γρήγορα ένα φάουλ.

31': Κίτρινη κάρτα στον Παπάζογλου για σκληρό μαρκάρισμα στον Μπακασέτα. Σωστή.

26': Φάση για την ΑΕΚ. Παράλληλη σέντρα του Γκάλο, η μπάλα πέρασε από όλους.

24': Κίτρινη κάρτα στον Κοντοέ για τράβηγμα στον Λιβάγια. Σωστή, ωστόσο, ο ρέφερι την έδειξε με μεγάλη καθυστέρηση και ύστερα από τις έντονες διαμαρτυρίες των οπαδών της ΑΕΚ αλλά και του Κροάτη.

23': Διαμαρτυρίες της ΑΕΚ για πέναλτι. Ο Παπάζογλου κράτησε τον Λαμπρόπουλο στην περιοχή και δεν τον άφησε να κινηθεί προς την μπάλα. Θα μπορούσε να δείξει την άσπρη βούλα ο Κουμπαράκης.

17': Πανέξυπνη μπαλιά του Σιμόες προς τον Λόπες, ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι του για οφσάιντ, όμως ο παίκτης της ΑΕΚ καλυπτόταν οριακά.

12': Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ατομική ενέργεια του Λιβάγια, που σούταρε από το ύψος της περιοχής, όμως ο Τσόβιτς έπεσε και έδιωξε στην κλειστή του γωνία.

11': Νέα μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Γλυκιά σέντρα του Λόπες από τα αριστερά, ο Τσιγκρίνσκι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα δίπλα από την εστία.

10':  Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Εξαιρετικό γύρισμα του Λιβάγια, ο Αραούχο δεν πρόλαβε στο τσακ να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

6': Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, μπλόκαρε εύκολα ο Τσόβιτς.

5': Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για την ΑΕΚ. Το κέρδισε ο Μπακασέτας με ωραία ατομική προσπάθεια. Στην προηγούμενη φάση ο Αραούχο πέρασε κάθετα στον Λιβάγια, ο Παπάζογλου μπήκε στη φάση κι έδιωξε, όμως ο Κροάτης ήταν ένα κλικ πιο μπροστά και έπρεπε να υποδειχτεί σε θέση οφσάιντ.

3': Φάση για την ΑΕΚ. Σουτ του Μπακασέτα έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Τσόβιτς.

Άρχισε ο αγώνας.

Η ΑΕΚ φιλοξενεί τον Απόλλωνα στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώντας, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Λόπες, Μπακασέτας, Λιβάγια, Αραούχο.

Απόλλων (Γιώργος Παράσχος): Τσόβιτς, Ντάσιος, Κύργιας, Παπάζογλου, Μπαρτολίνι, Κούρος, Κοντοές, Χουάρες, Ανιέτε, Αλμπάνης, Ελμπάζ