ΠΑΟΚ-ΠΑΟ

LIVE: ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 2-0 Τελικό

Λήξη του ματς. Ο ΠΑΟΚ έκανε το 8/8 και πέρασε μόνος πρώτος στη βαθμολογία. Πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα για τον Παναθηναϊκό. Απόλυτα δίκαια η επικράτηση του Δικεφάλου.

93': Σουτ του Ουάρντα, θα μπλοκάρει ο Διούδης.

Tέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

87' Κίτρινη στον Κουρμπέλη.

82' Ο Ζαμπά δίνει τη θέση του στον Ουάρντα.

Σαφώς ανώτερος ο ΠΑΟΚ στο β' μέρος, απόλυτα δίκαια προηγείται.

79': Κίτρινη κάρτα στον Κάτσε.

78' Μουνιέ και Κάτσε αντί Δώνη και Καμπετσή.

Ο Λημνιός σκόραρε 24 δευτερόλεπτα αφού μπήκε στο ματς και μόλις 8 από την ώρα που ξεκίνησε ξανά το ματς!

76' Γκολ για τον ΠΑΟΚ από τον Λημνιό ελάχιστα δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο ματς! Σέντρα του Ζαμπά από αριστερά, ο Λημνιός ξέφυγε από τον Ινσούα και στο δεύτερο δοκάρι πλασάρει για το 2-0!

76': Λημνιός αντί Μπίσεσβαρ.

Σε σχήμα 4-3-3 πλέον ο Παναθηναϊκός.

65': Σουτ του Μπουζούκη με το αριστερό, θα μπλοκάρει ο Πασχαλάκης.

64': Χατζηγιοβάνης εκτός, Χατζηθεοδωρίδης εντός.

63': Νέα κεφαλιά του Μάτος μετά από κόρνερ, η μπάλα άουτ!

Καταιγιστικός ο ΠΑΟΚ στα πρώτα 15' της επανάληψης.

60': Ο Μπίσεσβαρ πέφτει στην περιοχή, συνέχεια στο ματς.

59': Κοντά στο 2-0 ο ΠΑΟΚ! Η κεφαλιά του Μάτος, όμως, πέρασε άουτ.

57' Σουτ του Ελ Καντουρί, άουτ η μπάλα.

55': Φοβερή μπαλιά του Πρίγιοβιτς, ο Ζαμπά περνάει τον Ινσούα αλλά δεν προλαβαίνει να κάνει καλό κοντρόλ και η μπάλα φεύγει άουτ.

55' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Μακέντα έστρωσε στον Μπουζούκη, που έκανε το σουτ μόλις άουτ!

53':  Ελ Καντουρί στην θέση του Πέλκα.

51' Γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ο Ινσούα έχασε τον Ζαμπά, αυτός γύρισε στον Πρίγιοβιτς που έσπρωξε την μπάλα στην κενή εστία! Φαινόταν...

Πιέζει ασφυκτικά ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα της επανάληψης.

49': Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Μπίσεσβαρ σε τετ-α-τετ με τον Διούδη, ο πορτιέρο του Παναθηναϊκού κάνει σπουδαία απόκρουση με τα πόδια και σώνει την ομάδα του!

49': Ο Ζαμπά κάνει τη σέντρα, κεφαλιά του Πρίγιοβιτς, μπλοκάρει ο Διούδης!

Ο Δώνης έχει γυρίσει, όμως στο σύστημα σε 4-2-3-1, με φορ τον Μακέντα, τον Μπουζούκη πίσω του και τους Χατζηγιοβάνη, Καμπετσή στα άκρα.

Χωρίς αλλαγή οι δύο ομάδες.

Σέντρα στο β' μέρος.

Λήξη του α΄ ημιχρόνου χωρίς σκορ. Ο Παναθηναϊκός είχε την πρώτη μεγάλη φάση στο ματς, αλλά ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια ήταν πιο απειλητικός και ο Διούδης έκανε τρομερή απόκρουση στο 30' στην κεφαλιά του Πρίγιοβιτς.

45'+2' Κεφαλιά του Πρίγιοβιτς από κοντά, άουτ η μπάλα.

Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.

43': Ο Μάτος στέλνει την μπάλα στα δίχτυα αλλά ο βοηθός έχει υποδείξει έγκαιρα οφσάιντ. Σωστή η απόφαση.

31' Ο Βέρνμπλουμ σκοράρει με κεφαλιά, αλλά σωστά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ.

30' Τρομερή απόκρουση του Διούδη σε κεφαλιά του Πρίγιοβιτς.

25': Ξανά μακρινό σουτ του Βέρνμπλουμ, η μπάλα άουτ.

24' Φάση διαρκείας, σουτ των παικτών του ΠΑΟΚ, στα σώματα των πρασίνων. Πιέζει ο Δικέφαλος.

17' Από λάθος του Κουρμπέλη ο Πρίγιοβιτς μπαίνει στην περιοχή, πέφτει στο έδαφος, συνέχεια δίνει στο ματς ο διαιτητής.

14': Μακρινό σουτ του Κάνιας, η μπάλα άουτ. Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ.

O Παναθηναϊκός κρατάει μπάλα και προσπαθεί να παγώσει τον γρήγορο ρυθμό που είχε το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι πράσινοι επιτίθενται συνεχώς από την πλευρά του Κουλιμπαλί.

6': Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Κάθετη πάσα του Μπουζούκη, ο Μακέντα βρέθηκε απέναντι από τον Πασχαλάκη, τον πέρασε, αλλά ο Βαρέλα έβαλε σωστά το σώμα του και γλίτωσε τον ΠΑΟΚ!

2' Σουτ του Βιεϊρίνια, άουτ η μπάλα.

Ξεκίνησε το ματς.

Ο ΠΑΟΚ που έχει το απόλυτο με 7/7 έως τώρα φιλοξενεί τον Παναθηναϊκό, που έχει 6 νίκες και 1 ισοπαλία και θέλει τη νίκη για να μείνει μόνος πρώτος.

Από την άλλη, όμως, η ομάδα του Γιώργου Δώνη θέλει να επιβεβαιώσει για μια ακόμα φορά φέτος την εκπληκτική φόρμα της.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Ο Πασχαλάκης κάτω από τα δοκάρια. Κρέσπο και Βαρέλα οι δύο στόπερ. Μάτος δεξί μπακ, Βιεϊρίνια αριστερό. Βέρνμπλουμ, Κάνιας οι δύο κεντρικοί μέσοι. Ζαμπά στο δεξί φτερό, Μπίσεσβαρ στο αριστερό, ο Πέλκας πίσω από τον φορ και στην κορυφή του 4-2-3-1 ο Πρίγιοβιτς.

Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού: Ο Διούδης υπερασπίζεται την εστία του τριφυλλιού. Κουλιμπαλί δεξί μπακ. Ινσούα αριστερό, Μαυρομμάτης και Κολοβέτσιος στο κέντρο της άμυνας. Κουρμπέλης και Δώνης στον άξονα του κέντρου. Μπουζούκης και Χατζηγιοβάνης στα άκρα, ο Μακέντα με τον Καμπετσή στην κορυφή της επίθεσης. Όπως όλα δείχνουν η διάταξη θα είναι 4-4-2.