ΕΦΕΣ

Euroleague: Και στο τέλος κερδίζει... η Εφές

Ο Ερυθρός Αστέρας έβαλε δύσκολα στην Αναντολού Εφές, με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να δείχνει από νωρίς την καρδιά της πρωταθλήτριας Ευρώπης και να μπαίνει με το δεξί στη φετινή Euroleague (72-59).

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν τα βρήκε... σκούρα για περίπου 3 δεκάλεπτα, όμως πάτησε... γκάζι στην τελευταία περίοδο και έφτασε στη νίκη στην πρεμιέρα στη φετινή Euroleague.

Πρώτος σκόρερ και πρωταγωνιστής στο φινάλε ήταν ο Ουίλ Κλάιμπεν με 19 πόντους, με τον Βασίλιε Μίσιτς να είναι επίσης κομβικός με άλλους 16. Στους 10 ο Ροντρίγκ Μπομπουά, που κράτησε την Εφές στο πρώτο μέρος.

Πρωταγωνιστής για τους Σέρβους ήταν ο Μπεν Μπέντιλ, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 13 πόντους, με τον Τζέιλεν Άνταμς να έχει 9, τους περισσότερους στο πρώτο ημίχρονο, και τον Χασάν Μάρτιν 8. Αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ στο τέλος ο Μπράνκο Λάζιτς.

Ο Κλάιμπερν «ξύπνησε» την Εφές από τον... λήθαργο

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε με περισσότερη ενέργεια στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 0-5 στο 2', με τον Άνταμς να έχει πετύχει όλους του πόντους της ομάδας του, την ίδια στιγμή που η Εφές ήταν άστοχη, έχοντας 0/6 σουτ εντός πεδιάς, μένοντας χωρίς σκορ για 4:10 λεπτά. Η είσοδος στο παιχνίδι του Κλάιμπερν έδωσε λύσεις στους πρωταθλητές Ευρώπης, που μείωσαν σε 7-8 στο 6', με τον Αμερικανό άσο να έχει 5 πόντους. Στο 8' η ομάδα του Αταμάν ισοφάρισε σε 12-12, με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει τους Τούρκους μπροστά με 17-14.

«Κολλιτσίδα» στην Εφές ο Ερυθρός Αστέρας

Η εκκίνηση της δεύτερης περιόδου ήταν σαν σε καρμπόν με την πρώτη, με τον Ερυθρό Αστέρα με σερί 5-0 να παίρνει  και πάλι προβάδισμα με 17-19 στο 12'. Ο Κλάιμπερν βγήκε και πάλι μπροστά για την Εφές και στο 14' ισοφάρισε σε 21-21, φτάνοντας τους 9 πόντους. Οι Σέρβοι ωστόσο απάντησαν άμεσα και με νέο σερί 4-0 προηγήθηκαν με 21-25 στο 15', με τον Κλάιμπερν να σηκώνει και πάλι το «βάρος» της επίθεσης μόνο τους να δίνει προβάδισμα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης με 31-29 στο 18'. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Εφές να προηγείται με 35-34 και τον Αστέρα να μην αφήνει τους Τούρκος να ξεφύγουν.

Προσπάθησε να ξεφύγει η πρωταθλήτρια Ευρώπης

To ντέρμπι συνεχίστηκε και στην έναρξη της τρίτης περιόδου, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και τη Εφές να είναι αυτή που πάτησε το... γκάζι να προηγήθηκε με 49-43 στο 25', με τον Κλάιμπερν να έχει 14 πόντους και τον Μπομπουά 10. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης διαμόρφωσε στο 26' το 51-43, με τους Σέρβους να μειώνουν σε 53-48 στο 28', αλλά την Εφές να ολοκληρώνει το δεκάλεπτο έχοντας διαφορά 6 πόντων (56-50).

Ο Μίσιτς «καθάρισε» την υπόθεση νίκη

Η ομάδα του Αταμάν σταδιακά προσπαθούσε να επιβάλλει τον ρυθμό της, ανεβάζοντας την πίεση και στις δύο πλευρές του παρκέ και στο 33' έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (63-52) με εντυπωσιακό κάρφωμα του Ντάνστον και τον Μίσιτς να ηγείται της Εφές στη επίθεση με 16 πόντους. Η ένταση στη συνέχεια ανέβηκε, με τον Λάζιτς να αποβάλλεται από το παιχνίδι και την ομάδα του Αταμάν να δείχνει πως έχει βάλει το νερό στο... αυλάκι, φτάνοντας στο +13 (64-52) στο 35', με το τελικό 72-59 να «σφραγίζει» τη νίκη της Εφές.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 35-34, 56-50, 72-59