412

Conference League: Αδιανόητο κάζο για τη Λέφσκι, «έλαμψαν» Τζόλης και Παυλίδης - Αποτελέσματα και ζευγάρια

Λίγες μέρες μετά από την πρόκρισή της επί του ΠΑΟΚ στον 2ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League, η Λέφσκι Σόφιας γνώρισε την απόλυτη ταπείνωση καθώς αποκλείστηκε από ομάδα της Μάλτας που συνεχίζει στα playoffs για να παλέψει με την Παρτιζάν για μία θέση στους ομίλους!

Η Χάμρουν Σπάρτανς είχε ηττηθεί με 0-1 στο χωρητικότητας μόλις 2.000 θεατών γήπεδό της, ταξίδεψε όμως στη Βουλγαρία για το «θαύμα». Και το πέτυχε, καθώς έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με γκολ για το 2-1 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και νίκησε με 6-2 στα πέναλτι για να γράψει μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις των τελευταίων χρόνων στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Από εκεί και πέρα, είχαμε την άνετη πρόκριση για την Τβέντε που κέρδισε με 4-1 την Τσουκαρίτσκι, ενώ είχε νικήσει με 3-1 και στο πρώτο παιχνίδι. Η Τσουκαρίτσκι άνοιξε το σκορ στο 7ο μόλις λεπτό με τον Άντζιτς, αλλά στο 16’ ο Πρέπερ έκανε το 1-1 και μάλιστα, στο 33’ ο Φλαπ «έγραψε» το 2-1. Ο Χρήστος Τζόλης έκανε το 3-1 στο 84ο λεπτό και το τελικό 4-1 στις καθυστερήσεις.

Τέλος, είχαμε το απίθανο πάρτι πρόκρισης της Άλκμααρ που «διέλυσε» με 7-0 τη Νταντί Γιουνάιτεντ, η οποία είχε νικήσει με 1-0 στη Σκωτία. Ο Βαγγέλης Παυλίδης άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό, ενώ στο 31’ ο Ράιντερς έκανε το 2-0 κι ο Παυλίδης σκόραρε και πάλι στο 36’ για το 3-0. Ο Ράιντερς έκανε το 4-0 στο 41’, ενώ ο Εβιέν ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0 και ο Ντε Βιτ έκανε το 6-0 στο 46’. Στο 74ο λεπτό ο Λάντο έκανε το 7-0.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League (σε παρένθεση τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων) έχουν ως εξής:

Τρίτη 9 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

Γκζίρα Γιουνάιτεντ (Μάλτα)-Βόλφσμπεργκερ (Αυστρία)       0-4           (0-0)
Β36 Τόρσχαβν (Νησιά Φαρόε)-Βίμποργκ (Δανία)              1-2           (0-3)

Τετάρτη 10 Αυγούστου
Γκιμαράες (Πορτογαλία)-Χάιντουκ (Κροατία)                1-0           (1-3)

Πέμπτη 11 Αυγούστου
Κίζιλζαρ (Καζακστάν)-ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)                      0-0           (0-1)
Τόμπολ (Καζακστάν)-Ζρίνσκι (Βοσνία/Ερζεγοβίνη            1-1           (0-1)
Ράκοβ (Πολωνία)-Σπάρτακ (Σλοβακία)                       1-0           (2-0)
Κλουζ (Ρουμανία)-Σαχτιόρ (Λευκορωσία)                    1-0           (0-0)
Τζουργκάρντεν (Σουηδία)-Σέπσι (Ρουμανία)                 3-1           (3-1)
Χαποέλ Μπερ Σεβά (Ισραήλ)-Λουγκάνο (Ελβετία)             3-1           (2-0)
Κόνιασπορ (Τουρκία)-Βαντούζ (Λίχτενστάιν)                2-4           (1-1)
Πέτροκουμπ (Μολδαβία)-Φέχερβαρ (Ουγγαρία)                1-2           (0-5)
Τβέντε (Ολλανδία)-Τσουκαρίτσκι (Σερβία)                  4-1           (3-1)
Άντβερπ (Βέλγιο)-Λίλεστρομ (Νορβηγία)                    2-0           (3-1)
Στεάουα (Ρουμανία)-Ντουνάισκα (Σλοβακία)                 1-0           (1-0)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)-Σλάβια Πράγας (Τσεχία)             1-1           (0-2)
Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα (Ρουμανία)-Ζόρια (Ουκρανία)       3-0           (0-1)
Βασιλεία (Ελβετία)-Μπρόντμπι (Δανία)                    20:00          (0-1)
Μπασακσεχίρ (Τουρκία)-Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία)          20:45          (3-1)
Άντερλεχτ (Βέλγιο)-Πάιντε (Εσθονία)                     21:00          (2-0)
ΑΡΗΣ (Ελλάδα)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)                 21:00          (0-2)
Χιμπέρνιανς (Μάλτα)-Ρίγκας (Λετονία)                    21:00          (1-1)
Κλάκσβικ (Νησιά Φερόε)-Μπαλκάνι (Κόσοβο)                21:00          (2-3)
Λέφσκι (Βουλγαρία)-Χάμρουν Σπάρτανς (Μάλτα)             21:00          (1-0)
Σκεντίγια (Βόρεια Μακεδονία)-ΑΙΚ (Σουηδία)              21:00          (1-1)
Σλίγκο Ρόβερς (Ιρλανδία)-Βίκινγκ (Νορβηγία)             21:00          (1-5)
Λεχ Πόζναν (Πολωνία)-Βίκινγκουρ (Ισλανδία)              21:30          (0-1)
Ραπίντ (Αυστρία)-Νέφτσι (Αζερμπαϊτζάν)                  21:30          (1-2)
Σεντ Πάτρικς (Ιρλανδία)-ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία)        21:45          (1-0)
Άλκμααρ (Ολλανδία)-Νταντί Γιουνάιτεντ (Σκωτία)          22:00          (0-1)
Ρίγα (Λετονία)-Ζιλ Βισέντε (Πορτογαλία)                 22:00          (1-1)
Κισβάρντα (Ουγγαρία)-Μόλντε (Νορβηγία)                  22:00          (0-3)
Γιούνγκ Μπόις (Ελβετία)-Κουόπιο (Φινλανδία)             22:00          (2-0)

Τα ζευγάρια των playoffs στο Europa Conference League:
(Μονοπάτι πρωταθλητών)
Ηττημένος του Μάριμπορ (Σλοβενία)-Κλουζ (Ρουμανία)
RFS (Λετονία) ή Χιμπέρνιανς (Μάλτα)-Ηττημένος του Λίνφιλντ (Βόρεια Ιρλανδία)
Βίκινγκουρ Ρέικιαβικ (Ισλανδία) ή Λεχ Πόζναν (Πολωνία)-Ηττημένος του Μάλμε (Σουηδία)/Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο)
Σκούπι (Βόρεια Μακεδονία)-Μπαλκάνι (Κόσοβο) ή Κλάκσβικ (Νησιά Φαρόε)
Ζρίνσκι (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)-Ηττημένος του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)/Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία)

(Βασικό μονοπάτι)
ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) ή Σεντ Πάτρικς Αθλέτικ (Ιρλανδία)-Μπρόντμπι (Δανία) ή Βασιλεία (Ελβετία)
Βαντούζ (Λιχτενστάιν)-Νέφτσι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν) ή Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία)
Ρακόβ (Πολωνία)-Σλάβια Πράγας (Τσεχία)
ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)-Τζουργκάρντεν (Σουηδία)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) ή ΑΡΗΣ (ΕΛΛΑΔΑ)-Νις (Γαλλία)
Ουνιβεριτατέα Κραϊόβα (Ρουμανία)-Χάποελ Μπέερ Σεβά (Ισραήλ)
Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία) ή Μπασακσεχίρ (Τουρκία)-Αντβέρπ (Βέλγιο)
Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία)-Βίκινγκ (Νορβηγία) ή Σλίγκο Ρόβερς (Ιρλανδία)
Ηττημένος του ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)/Παρτιζάν (Σερβία)-Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία) ή Χάμρουν Σπάρτανς (Μάλτα)
Φιορεντίνα (Ιταλία)-Τβέντε (Ολλανδία)
Βιγιαρεάλ (Ισπανία)-Χάιντουκ Σπλιτ
Κολωνία (Γερμανία)-Φεχέρβαρ (Ουγγαρία
Γουέστ Χαμ (Αγγλία)-Βίμποργκ (Δανία)
Κουόπιο (Φινλανδία) ή Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)-Πάιντε Λιναμέεσκοντ (Εσθονία) ή Άντερλεχτ (Βέλγιο)
Σλοβάτσκο (Τσεχία)-ΑΪΚ Στοκχόλμης (Σουηδία) ή Σκεντίγια (Βόρεια Μακεδονία)
Μόλντε (Νορβηγία) ή Κισβάρντα (Ουγγαρία)-Βόλφσμπεργκερ (Αυστρία)
Νταντί Γιουνάιτεντ (Σκωτία) ή Αλκμάαρ (Ολλανδία)-Ρίγα (Λετονία) ή Ζιλ Βισέντε (Πορτογαλία)
- Οι νικητές των play off προκρίνονται στους ομίλους του Conference League, στους οποίους θα λάβουν μέρος και δέκα ομάδες που θα αποκλειστούν στα playoff του Europa League.