Νίκησε απουσίες και… Μπασκόνια ο Ολυμπιακός

Νίκησε απουσίες και… Μπασκόνια στην πρεμιέρα της EuroLeague ο Ολυμπιακός

Μπορεί να είχε αρκετές απουσίες, ωστόσο ο Ολυμπιακός επικράτησε στο Ηράκλειο της Μπασκόνια με σκορ 75-64 και ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις του στη φετινή EuroLeague.

Κορυφαίος για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που αγωνίστηκε χωρίς Σπανούλη, Ρόμπερτς και Τιλί, ήταν ο Πρίντεζης με 17 πόντους, ενώ 13 πρόσθεσε ο Αγραβάνης και 11 ο Παπανικολάου. Από τους Βάσκους ξεχώρισε ο Σενγκέλια με 13 πόντους.

Πιο συγκεκριμένα το θέαμα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν πάρα πολύ κακό με τις δύο ομάδες να διαγωνίζονται σε λάθη και χαμένα εύκολα καλάθια. Οι Βάσκοι ήταν ελάχιστα πιο συγκεντρωμένοι και προηγήθηκαν με 2-6 (4’). Ο Μιλουτίνοφ κέρδισε κατά κράτος τις επόμενες μονομαχίες και μείωσε το σκορ για την ομάδα του, αλλά η είσοδος των Παπανικολάου και Αγραβάνη ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά. Ο «Παπ» έπαιξε καταπληκτική άμυνα κι ο Αγραβάνης με δύο συνεχόμενα καλάθια και φάουλ έκανε το 16-12 (10’).

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου διατήρησαν το ρυθμό τους αφού ο Αγραβάνης συνέχισε να εντυπωσιάζει, ο Τολιόπουλος έδινε τον ιδανικό ρυθμό και Χόλις Τόμπσον με Στρέλνιεκς βρήκαν εύστοχα μακρινά σουτ (29-17, 16’). Ο  Γκρέιντζερ έδειξε διάθεση να μειώσει για τους Βάσκους, αλλά δύο συνεχόμενα καλάθια του Πρίντεζη δεν του το επέτρεψαν σε μεγάλο βαθμό (41-30, 19’).

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Πρίντεζη και τον Ντιοπ από την άλλη να σκοράρουν με ευκολία και το σκορ μετά από τρίποντου του Σενγαλέζου σέντερ να γίνεται 49-43 (24’). Οι «ερυθρόλευκοι» όμως αντέδρασαν μέσω και πάλι της καλής τους άμυνας η οποία με τη σειρά της έφερε καθαρές επιλογές στην επίθεση κι έτσι με καλάθι του ΜακΛιν η διαφορά ήταν στους 11 πόντους (60-49, 29’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Βάσκοι πλησίασαν σε 60-54, αλλά ένα καλάθι του Αγραβάνη και 2/2 τρίποντα του Παπανικολάου «έσβησαν» τις ελπίδες της Μπασκόνια (70-54, 34’). Με δύο τρίποντα από Χουέρτας και Βόιτμαν, η Μπασκόνια έριξε τη διαφορά στους 10 πόντους (70-62, 38’), όμως ο χρόνος δεν έφτανε για κάτι περισσότερο και τελικά οι Πειραιώτες έφτασαν στη νίκη με 75-64.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 41-33, 60-49, 75-64.

Ολυμπιακός: ΜακΛιν 2, Τολιόπουλος 3(1), Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 13(1/3τρ, 5ρ), Μιλουτίνοφ 9, Στρέλνιεκς 8(2/5τρ), Πρίντεζης 17(8/12δ, 3ασ), Παπανικολάου 11(2/3τρ, 4ρ, 4ασ), Μάντζαρης 2(1/3δ, 0/4τρ, 5ρ), Τόμπσον 8(4/8δ, 0/4τρ, 7ρ)

Μπασκόνια: Βιλντόσα, Τίμα 3(1τρ, 4κλ), Βόιγκτμαν 11(2τρ, 5ρ), Χουέρτας 10(1τρ, 4λ), Τζάνινγκ 5(1/5τρ), Ντιόπ 7(1τρ, 5ρ), Γκρέιντζερ 12, Πουαριέ 3, Σενγκέλια 13(5/10δ, 5ρ, 4ασ), Ντελφίνο.